CELODNEVNO UŽIVANJE
Ovu SRPSKU planinu obavezno posetite tokom PRAZNIKA! Smeštaj ZA DVOJE od 50 €, kafa SAMO 50 dinara - obiluje prirodnim lepotama
Prelepa i netaknuta priroda svakog gosta ostavi bez daha.
Ove godine u praznicnom i školskom kalendaru u Srbiji slobodni dani se beleže već od 29. aprila, kada počinje prolećni raspust za osnovne i srednje škole i traje do 6. maja, do kada su i neradni vaskršnji dani. Međutim, računajući i dane vikenda pre početka raspusta, đaci neće ići u školu već od subote 27. aprila, a kako se u klupe se vraćaju u utorak, 7. maja, to znači da će imati punih 10 dana odmora.
Upravo taj period mnogi naši turisti su odlučili da provedu u našim banjama, planinama i jezerima. Međutim, putovanje ne mora uvek da košta kao dve prosečne srpske plate, sve što treba je dobro se informisati - ovo je planina na kojoj ćete proći najjeftinije moguće, a utisaka vam neće faliti.
Planina Golija, ujedno i „Park prirode Golija“ se nalazi u jugozapadnoj Srbiji unutar trougla koji čine Raška, Novi Pazar i Ivanjica.
Najviši vrh Golije je Jankov kamen sa 1833m nadmorske visine.
Golija je verovatno ime dobila zbog svoje veličine po reči „golemo“, ali je ona velika i po lepoti. Ogromna prostranstva obrasla šumom, mnogobrojni proplanci, izvori i potoci, čist i oštar vazduh...ali i kulturno-istorijska blaga među kojima se izdvaja srednjovekovni manastir Gradac, čine ovaj kraj vrednim i atraktivnim za posetu.
Iako je mnogima ova lokacija i dalje velika nepoznanica, Golija je iz godine u godinu sve posećenija. Među najposećenijim lokalitetima je vrh Jankov kamen, kao i tri planinska jezera, a turisti se najčešće zadržavaju kod Dajićkog.
Ono što na Goliji privlači većinu turista pored lepote, jesu i cene. U kafani pored ski staze na Goliji kafa košta 50, 60 dinara. Na Odvraćenici je skuplje, ali ne drastično. Dvoje ljudi mogu da prenoće za manje od 50 evra, plus doručak .
Osnovne namirnice u prodavnici ne odskaču od ostatka Srbije, pa se neće desiti da mleko platite skuplje nego u gradu iz kog dolazite.
Vlada Republike Srbije je, jula 2001.godine, donela Uredbu kojom se područje planine Golija stavlja pod zaštitu kao PARK PRIRODE „GOLIJA“ i svrstava u I kategoriju zaštite kao prirodno dobro izuzetnog značaja.
Po prostranstvu četinarskih šuma, ekosistema i veličini, sa planinom Golijom se može meriti samo susedni Kopaonik, koji čini završni deo ove regije, ali Golija zauzima dva puta vece prostranstvo od Kopaonika.
Srbija Danas