Ceo život pogrešno kuvate čaj: Ovo je jedini ispravan način da bi napitak bio koristan za zdravlje
Priprema je laka.
Stigli su hladniji dani i kad se vratimo sa posla ništa nam više ne prija od šoljice aromatičnog vrućeg čaja. Ali, većina nas priprema ga na potpuno pogrešan način!
NE BISTE POMISLILI! Ovih 7 NAMIRNICA mogu trajati "večno" - NEMAJU rok trajanja
Prost i jeftin trik da isterate paukove iz svoje kuće: Uradite ovo i oteraćete ih za tili čas
Većina ljudi stavi vodu da provri, pa čim voda “baci ključ” skine posudu sa vatre i prelije preko osušene biljke ili čajne vrećice. Martin Isark, profesionalni degustator hrane i pića, tvrdi da je takav način pripreme ravan kulinarskom zločinu.
- Previše vrela voda uništava korisne sastojke u biljkama, pa sve što ostaje u šolji je jak ukus i suv tanina. Proključala voda ili predugo stajanje vrećice za čaj u šolji čini da napitak ne bude jednako ukusan kao voda u kojoj su stajali listovi kupusa, a preterano dodavanje šećera, meda, limuna ili mleka drastično menja ukus i čini da čaj postane beskoristan - komentariše Isark.
Da bi čaj imao punoću ukusa i bio koristan za naš organizam voda ne bi trebalo da bude toplija od 80 stepeni. Ukoliko imate ketler, jednostavno podesite željenu temperaturu.
Ako, pak, čaj pripremate u bilo kojoj drugoj posudi, kada voda proključa skinite posudu sa šporeta, dodajte malo hladne vode i tek onda prelijte vodu (i proključalu i hladnu) preko osušene biljke ili vrećice sa čajem. Poklopite, ostavite da odstoji dva do tri minuta, pa procedite (ili izvadite vrećicu), dodajte malo meda, šećera, limunovog soka i/ili mleka, promešajte i pijte.
I ne preterujte sa šećerom, posebno ako pijete čajeve u sklopu neke terapijske kure! Što biljka u sebi sadrži više tanina, to ima gorči ukus, ali je samim tim i lekovitija. Imate to na umu svaki put kad posegnete za još jednom kašičicom šećera ili meda pre nego što počnete da pijete čaj.
Pogrešan brushalter izaziva - GLAVOBOLJU! Evo kako da znate da li ste odabrali ONAJ PRAVI