Цео живот погрешно кувате чај: Ово је једини исправан начин да би напитак био користан за здравље
Припрема је лака.
Стигли су хладнији дани и кад се вратимо са посла ништа нам више не прија од шољице ароматичног врућег чаја. Али, већина нас припрема га на потпуно погрешан начин!
НЕ БИСТЕ ПОМИСЛИЛИ! Ових 7 НАМИРНИЦА могу трајати "вечно" - НЕМАЈУ рок трајања
Прост и јефтин трик да истерате паукове из своје куће: Урадите ово и отераћете их за тили час
Већина људи стави воду да проври, па чим вода “баци кључ” скине посуду са ватре и прелије преко осушене биљке или чајне врећице. Мартин Исарк, професионални дегустатор хране и пића, тврди да је такав начин припреме раван кулинарском злочину.
- Превише врела вода уништава корисне састојке у биљкама, па све што остаје у шољи је јак укус и сув танина. Прокључала вода или предуго стајање врећице за чај у шољи чини да напитак не буде једнако укусан као вода у којој су стајали листови купуса, а претерано додавање шећера, меда, лимуна или млека драстично мења укус и чини да чај постане бескористан - коментарише Исарк.
Да би чај имао пуноћу укуса и био користан за наш организам вода не би требало да буде топлија од 80 степени. Уколико имате кетлер, једноставно подесите жељену температуру.
Ако, пак, чај припремате у било којој другој посуди, када вода прокључа скините посуду са шпорета, додајте мало хладне воде и тек онда прелијте воду (и прокључалу и хладну) преко осушене биљке или врећице са чајем. Поклопите, оставите да одстоји два до три минута, па процедите (или извадите врећицу), додајте мало меда, шећера, лимуновог сока и/или млека, промешајте и пијте.
И не претерујте са шећером, посебно ако пијете чајеве у склопу неке терапијске куре! Што биљка у себи садржи више танина, то има горчи укус, али је самим тим и лековитија. Имате то на уму сваки пут кад посегнете за још једном кашичицом шећера или меда пре него што почнете да пијете чај.
Погрешан брусхалтер изазива - ГЛАВОБОЉУ! Ево како да знате да ли сте одабрали ОНАЈ ПРАВИ