Da li će i ŽENE morati da služe VOJSKU kada se u Srbiju vrati OBAVEZAN vojni rok? Evo u kojim država Evrope važe ISTA pravila za oba POLA kao korak ka RODNOJ RAVNOPRAVNOSTI
Da li će se obaveza služenja odnositi isključivo na muškarce ili će i devojke morati da budu regrutovane?
Najava o uvođenju obaveznog vojnog roka pokrenula je lavinu pitanja na koje nadležni za sada još nemaju precizan odgovor a kako se nezvanično saznaje ponovo bi mogli biti pokrenuti modeli, uredbe i zakoni koji su bili na snazi pre nego što je ukinut obavezan odlazak u vojsku 2011. godine.
Prema do sada dostupnim informacijama, vojni rok bi trajao 75 dana (60 dana obuke i 15 dana vežbe) za muškarce, a prve generacije novih regruta mogle bi da se nađu u kasarnama već sledeće godine. To i nije toliko dugo te se mnogi mladi, opravdano ili ne, pitaju da li će biti moguće nekako izbeći služenje vojnog roka.
Pitanje koje se dugo postavljalo je i da li bi vojni rok bio obavezan za žene? Za sada je informacija, da bi za dame on bio isključivo dobrovoljan.
Obavezni vojni rok za žene u evropskim zemljama
Samo dve zemlje u Evropi trenutno imaju obavezni vojni rok za žene – Norveška i Švedska. Uvođenje obavezne vojne službe za žene u ovim zemljama zakonom je propisano kao korak ka postizanju rodne ravnopravnosti.
Norveška
Ova zemlja je jedna od prvih u Evropi koja je uvela obavezan vojni rok za žene, a od 2015. godine sve osobe, bez obzira na pol, mogu biti pozvane na služenje.
Prilikom regrutacije, žene se suočavaju sa istim fizičkim testovima kao i muškarci, što podstiče ravnopravnost i osnaživanje. U društvu postoji opšta podrška ovoj politici, a istraživanja pokazuju da većina Norvežana smatra da je dobro imati žene u vojsci.
Švedska
Rodno neutralni sistem vojnog roka u Švedskoj je uveden 2010. godine, ali je obavezno služenje vojnog roka ukinuto. Ponovo je uvedeno 2017. godine zbog pogoršane sigurnosne situacije u Evropi.
Sve osobe starije od 18 godina, uključujući žene, mogu biti pozvane na služenje.
Kao i u Norveškoj, žene u Švedskoj imaju jednake uslove i mogućnosti kao i muškarci kada je reč o vojnim pozicijama i obuci. Švedska vojska aktivno promoviše rodnu ravnopravnost i rad na uklanjanju stereotipa vezanih za žene u vojnim ulogama.
Prema izveštaju Ministarstva odbrane o realizaciji Nacionalnog akcionog plana za primeru rezloucije 1325 UN-a, u 2020. godini od ukupnog broja zaposlenih u Vojsci Srbije i Ministarstvu odbrane žene su činile 22,94 odsto. Među oficirima žene su zastupljene sa 7,91 odsto, među podoficirima sa 2,40 odsto, među profesionalnim vojnicima sa 15,89 odsto i među civilnim licima sa 52,99 odsto. U toku 2020. godine od 1154 kandidata koji se prijavili za dobrovoljno služenje vojnog roka, 200 je bilo žena.