Да ли ће и ЖЕНЕ морати да служе ВОЈСКУ када се у Србију врати ОБАВЕЗАН војни рок? Ево у којим држава Европе важе ИСТА правила за оба ПОЛА као корак ка РОДНОЈ РАВНОПРАВНОСТИ
Да ли ће се обавеза служења односити искључиво на мушкарце или ће и девојке морати да буду регрутоване?
Најава о увођењу обавезног војног рока покренула је лавину питања на које надлежни за сада још немају прецизан одговор а како се незванично сазнаје поново би могли бити покренути модели, уредбе и закони који су били на снази пре него што је укинут обавезан одлазак у војску 2011. године.
Према до сада доступним информацијама, војни рок би трајао 75 дана (60 дана обуке и 15 дана вежбе) за мушкарце, а прве генерације нових регрута могле би да се нађу у касарнама већ следеће године. То и није толико дуго те се многи млади, оправдано или не, питају да ли ће бити могуће некако избећи служење војног рока.
Питање које се дуго постављало је и да ли би војни рок био обавезан за жене? За сада је информација, да би за даме он био искључиво добровољан.
Обавезни војни рок за жене у европским земљама
Само две земље у Европи тренутно имају обавезни војни рок за жене – Норвешка и Шведска. Увођење обавезне војне службе за жене у овим земљама законом је прописано као корак ка постизању родне равноправности.
Норвешка
Ова земља је једна од првих у Европи која је увела обавезан војни рок за жене, а од 2015. године све особе, без обзира на пол, могу бити позване на служење.
Приликом регрутације, жене се суочавају са истим физичким тестовима као и мушкарци, што подстиче равноправност и оснаживање. У друштву постоји општа подршка овој политици, а истраживања показују да већина Норвежана сматра да је добро имати жене у војсци.
Шведска
Родно неутрални систем војног рока у Шведској је уведен 2010. године, али је обавезно служење војног рока укинуто. Поново је уведено 2017. године због погоршане сигурносне ситуације у Европи.
Све особе старије од 18 година, укључујући жене, могу бити позване на служење.
Као и у Норвешкој, жене у Шведској имају једнаке услове и могућности као и мушкарци када је реч о војним позицијама и обуци. Шведска војска активно промовише родну равноправност и рад на уклањању стереотипа везаних за жене у војним улогама.
Према извештају Министарства одбране о реализацији Националног акционог плана за примеру резлоуције 1325 УН-а, у 2020. години од укупног броја запослених у Војсци Србије и Министарству одбране жене су чиниле 22,94 одсто. Међу официрима жене су заступљене са 7,91 одсто, међу подофицирима са 2,40 одсто, међу професионалним војницима са 15,89 одсто и међу цивилним лицима са 52,99 одсто. У току 2020. године од 1154 кандидата који се пријавили за добровољно служење војног рока, 200 је било жена.