ПРЕКИД ТРУДНОЋЕ - КРВАРЕЊЕ и инфекција - Миљана Кулић ишла на интервенцију неколико пута, изузетно велики ризик по здравље
Ево како се све може одразити на репродуктивно здравље и психу жене.
Миљани ће ово бити четврти пут да иде на киретажу.
У октобру 2019. године, када је напустила "Задругу 3" у сузама и упутила се у Клинички центар у Нишу, извршила је поменуту интервенцију.
Тад је био трећи пут да је Миљана одлучила да не задржи бебу.
Миљана не може да изнесе трудноћу
Подсетимо, Марија Кулић је пре уласка у Белу кућу гостовала у емисији "Амиџи шоу" и тада у свом маниру прокоментарисала благословено стање своје ћерке, рекавши да никако не подржава њену идеју да то дете роди.
Кулићева из везе са Иваном Маринковићем има сина Жељка, који има 6 година.
Како прекиди трудноће утичу на репродуктивно здравље жена?
Прекид трудноће може се урадити у првом, другом и у трећем триместру. На захтев пунолетне жене, или малолетне особе уз потпис родитеља или старатеља, прекид трудноће може се урадити до десете недеље гестације. После овога периода трудноћа се може прекинути само из медицинских или етичких разлога.
До 5-6. недеље трудноћа се може прекинути лековима, комбинацијом антипрогестерона и простагландина. Такође, у овој старости трудноћа се може завршити и сукцијом. Том приликом грлић материце се не дилатира, а у материчну шупљину уводи се цевчица чији је други крај причвршћен на вакуум апарат.
Аспирацијом (усисавањем) садржаја материчне шупљине спроводи се ова интервенција, која се у западним земљама, где прекид трудноће није дозвољен због канона католичке цркве, популарно назива "регулација менструације"
После овога периода мора се урадити дилатација ушћа материце и киретажа материчне шупљине.
Прекид трудноће у другом триместру може се извршити убризгавањем хипертоног раствора кухињске соли у амнионску течност (инстилација) или интрамускуларним апликовањем инјекција простагландина.
Прекид већих трудноћа, где би набројане процедуре могле да доведу у питање живот пацијенткиње, врши се тзв. малим царским резом.
Прекид трудноће носи са собом известан ризик по здравље и живот пацијенткиње
Компликације прекида трудноће су непосредне, ране и касне. У непосредне компликације прекида трудноће спадају крварење и перфорација зида материце. У ране компликације спадају крварење и инфекција, а у касне стерилитет. У зависности од врсте и екстензивности компликације гинеколог предузима одређене мере (збрињавање повреде у операционој сали, третман антибиотицима, надокнада крви, интензивни надзор, итд).
Свакако да прекид трудноће оставља и последице на психу жене, па због тога одлуку о прекиду пацијенткиња мора донети сама, уз консултацију мужа (оца потенцијалног детета), без сугестије родитеља, пријатеља или ближе околине.