CENE GROMOBRANA I DO 850 EVRA! Evo kako izgleda i koliko je BITNO da ga svi imaju - Na ovoliko godina bi ga trebalo kontrolisati
Trebalo bi da kupite proizvod koji stvarno zadovoljava vaše potrebe, a u okviru je budžete koji je planiran za ovu investiciju.
Kiša, ali i munje i gromovi, bili su svakodnevica u gotovo celoj Srbiji ovih dana. Tek požari posle udara groma, naterali su neke od nas da proverimo postoje li i da li su ispravni gromobrani na objektima u kojima živimo, ili u koje smo pobegli od kiše.
PRIPREMITE SE za praznik VEOMA VAŽAN za žene! Nije crveno slovo, ali iskrenom MOLITVOM pomaže bolesnima i sirotima
OVE OBLOGE DONOSE VELIKO OLAKŠANJE tokom vrućina: Proširene i bolne vene potpuno nestaju za 3 nedelje! (RECEPT)
Stanovnici gradova najčešće jesu zaista bezbedni. Problem su prigradska naselja u kojima kuće najčešće nemaju zaštitu od groma.
Šta je gromobran?
Sistem gromobrana je vrlo jednostavan sistem. Sastoji se od šiljaste metalne šipke postavljene na krov zgrade, žice koja se spušta s te šipke i provodnika ukopanog u zemlju. Šiljata šipka postavljena na vrhu zgrade zapravo ne privlači munje. Ovaj štap pruža put uzemljenja sa malim otporom koji se koristi za prenos ogromnih električnih struja koje se generišu u slučaju udara groma. Ogromna energija i štetna električna struja koju stvara gromobran odnose se iz zgrade, a sistem gromobrana sigurno odvodi na tlo. Ako grom udari u materijal koji nije dobro provodljiv, taj će materijal pretrpjeti velika oštećenja od topline. Gromobran je odličan vodič i omogućava struji da teče na tlo bez nanošenja toplotnih oštećenja.
Jednostavno rečeno, gromobrani su sistemi koji prenose munju na zemlju kada grom udari. Iz tog razloga se naziva i zaštitom od groma. U normalnoj električnoj instalaciji uvijek postoje sistemi uzemljenja, ali gromobranski sustavi su snažniji i napredniji sustavi.
Kako se navodi, gromobran se, međutim, mora i redovno održavati, jer može da dođe do kvara, naročito nakon udara groma. Preporučuje se da na pet godina budu redovne kontrole i to bi koštalo otprilike oko 180 evra.
Gromobrani na zgradama
Uglavnom gromobrani bi trebalo da postoje na svim zgradama i upravnici zgrada su ti koji vode računa o tome. Cena gromobrana zavisi od vrste zgrade, njene veličine i instalacije. Cene se kreću od nekoliko desetina do nekoliko stotina hiljada dinara.
Cena izrade i postavljanja gromobrana na krovu prosečne porodične kuće iznosi između 500 i 850 evra, piše CCTV.