NE SMETE IGNORISATI: Ovi simptomi muče sve više ljudi, a uzrok se krije u vašem domu!
Zima je godišnje doba kada pacijenti alergični na polen mogu da odahnu. Međutim, osobe alergične na grinje iz kućne prašine posebno su u nepovoljnom položaju u ovo doba godine.
Savremenim načinom života i provođenjem značajnog vremena u zatvorenom prostoru, čovek stvara idealne uslove za razvoj i razmnožavanje grinja i saživot s njima.
Grinje možemo definisati i kao kućne ljubimce koje čovek ne vidi, ne čuje, samo ih oseća i neželjeno hrani. Njihov broj u okruženju zavisi od čistoće, prozračnosti i osvetljenosti prostorije u kojoj boravimo. Kod nas su zastupljene evropske grinje – dermatophagoides pteronyssinus.
Šta su grinje?
Grinje su sitni organizmi iz porodice krpelja i pauka, takozvani zglavkari. Odgovorni su za većinu tajnih ugriza i svraba na telu nepoznatog uzroka u kućnim uslovima. Žive u ljudskom okruženju, na posteljini, tepisima, kućnoj prašini. Vole prirodne materijale kao što su vuna, perje, koža. Hrane se izumrlim ćelijama kože, peruti i drugim organskim materijama. To su sitni, mikroskopski predatori. Direktna sunčeva svetlost ih ubija. Imaju osam nogu putem kojih se kreću, a vidljive su samo putem mikroskopa.
Miris grinja najbolje se oseti u kesama usisivača. Životni vek grinja je oko 70 dana.
Ceo tekst pročitajte na tosamja.media