Zbog ovoga vam OPADA KOSA: Nedostatak VITAMINA koji mnogi mešaju sa OZBILJNIM ZDRAVSTVENIM problemima
Uključite ga u svakodnevnu ishranu preko namirnicama u kojima ga ima...
Hipocinkemija predstavlja nedostatak cinka u organizmu. Deficit nije lako prepoznati iz razloga što se može pomešati sa simptomima raznih drugih zdravstvenih problema. Ukoliko prepoznate nekoliko sledećih znakova, koliko god vam se činili beznačajnim, posetite svog lekara koji će vam dati pravu terapiju.
Alkohol i LEKOVI UNIŠTAVAJU LIBIDO, a ukoliko ovo OSETITE tokom ODNOSA odmah se OBRATITE LEKARU
Izražene KOSTI, UPALI OBRAZI, izborana koža: Slavna LEPOTICA neprepoznatljiva u kandžama ANOREKSIJE (FOTO)
Glavni simptomi nedostatka cinka su:
- problemi sa plodnošću kod muškaraca,
- akne
- slab imunitet (česte prehlade i infekcije).
Takođe, ako primetite da ste: hronično umorni, imate probleme sa čulima ukusa i mirisa, noćno slepilo i oni mogu biti pokazatelji manjka cinka. Ovim simptomima se pridružuju loš apetit, koji ukoliko se ne leči može prozurokovati i anoreksiju.
Nedostatak cinka može dovesti do opadanja kose (alopecija) peruti, pojave belih fleka na noktima, kao i njihovog nepravilnog rasta. Oni su lomljivi, tanki i hrapavi na dodir.
Neredovna mensutruacija, anemija, vrtoglavica, zaboravnost pa čak i depresija su, takođe, znaci nedostatka ovog minerala u organizmu.
Namirnica koja je najbogatija cinkom je definitivno ostriga. U 100g ostrige nalazi se 25mg cinka, što je sasvim dovoljno za sve vaše dnevne potrebe. Dalje, visoko na listi se nalazi crveno meso sa 5,2mg u 100g, svinjsko meso sa 4,5mg u 100g. Sa nešto manjom, ali opet značajnom količinom su riba, jaja, mleko i jogurt.
Osim u ostrigama cinka ima i u drugim vrstama školjki. Takođe ako ste vegetarijanac jedite cele žitarice, mahunarke i orašaste plodove. Opšta preporuka je da se uzimaju i suplementi cinka kako bi se nadomestio njegov deficit.
Veganima treba više cinka
Neki nutricionosti smatraju kako vegetarijanci moraju unositi čak 50 odsto više doze od preporučene. Jednostavno mineral cink u hrani koju oni konzumiraju nije dovoljno zastupljen. Ako ga unose dodatno, tek tako će ga moći pravilno apsorbovati.
Međutim, dokazano je da vegani nemaju veći nedostatak cinka od ljudi koji konzumiraju meso. Ovaj dragoceni mineral se mahom nalazi u hrani životinjskog porekla, ali moguće ga je naći i u biljkama.
Tako recimo u 36 grama susama nalazi se 2,8mg Zn. Cink u hrani biljnog porekla nije retkost. Sadrži ga indijski orah, orah, lan, grašak, pečurke, celer, golica, semenke lubenice, leblebije, pasulj, šitake pečurke, spanać, blitva.
U manjim količinama Zn se može naći i u sušenom voću, crnoj čokoladi, svežem voću i povrću, belom luku. Pronaćićete ga u integralnim žitaricama i pšeničnim klicama.
Kao što vidimo cink u hrani, stoga, može sasvim zadovoljiti vaše dnevne potrebe za njim. Nemojte ga koristitikao dodatak ishrani sem ako vam doktor to nije preporučio.