DOBROBITI PRIRODNIH SOLI: Po čemu se razlikuju himalajska i morska so?
Samo da je sigurno za konzumaciju
Himalajska i morska so sve se češće mogu naći u domaćinstvima, što i ne čudi jer se smatraju zdravijim od obične kuhinjske soli. Saznajte koja je razlika između ove dve vrste prirodnih soli.
Himalajska i morska so dele neke određene karakteristike, ali postoje i značajne razlike između te dve vrste soli. Himalajska so pronalazi se u regiji Punjab u Pakistanu, gde se taj obojeni kamen soli minira i koristi više od hiljadu godina. Za razliku od himalajske ili kuhinjske soli, morska so ne ekstrahira iz mineralnih taloga, već direktno iz morske vode.
Umesto ručka ili večere: 3 obrok salate pune vitamina odlične za dijetu ili održavanje kilaže (VIDEO)
PODOČNJACI, ŽUTE TAČKICE, BORE, BUBULJICE: Jedan pogled na vaše LICE može otkriti da ste žrtva OPAKE BOLESTI
Boja
Himalajska so ružičaste je boje, koja se dobija od boje kamene rude, a ta boja prvenstveno dolazi od bogate koncentracije gvožđa. Dok morska so dolazi u raznim nijansama, od zelene i crvene do sive i crne. S obzirom na to da se ekstrahira iz mora širom sveta, boja i ukus soli zavisi će o mineralnom sastavu i algama.
Hemijski sastav
Sastav himalajske soli u najvećem delu čini natrijum hlorid, po čemu je zapravo dosta slična kuhinjskoj i morskoj soli. I himalajska i morska so prirodne su soli te mogu sadržati mineralne nečistoće, poput visokog nivoa olova i bakra kao posledice zagađenosti okoline.
KANDIDA DIJETA: Saznaj šta TREBA da jedeš, a šta NIKAKO ne smeš da okusiš kada te napadnu GLJIVICE!
MUČI TE ZNOJENJE? Samo OVO je potrebno da unosiš u organizam - i da piješ redovno
Ukus
Kada je reč o slanosti, između himalajske i morske soli nema velike razlike. Uopšteno, so u granulama imat će slaniji ukus, a što su granule veće, to je so više slana. Zbog udela minerala i himalajska i morska so imaju čistiji ukus od kuhinjske soli. Prirodne soli nemaju toliku oštrinu kao kuhinjska so kada se koriste u jelima.
Tekstura
Morska so ima prirodnu vlažnost i mekaniju teksturu pa se u hrani brže rastapa od himalajske soli. I himalajska i morska so grublje su teksture od drugih vrsta soli, zbog čega se često koriste za završno začinjavanje jela. Granularna tekstura čini ih savršenim solima za korišćenje u rasolu i marinadama.
Zdravstvene dobrobiti
Prerada: Kako bi himalajska so bila sigurna za konzumaciju, treba je preraditi i pročistiti, nakon čega se može koristiti isto kao i obična kuhinjska so. Nakon prerade u himalajskoj soli ostaju određeni sastojci korisni za ljudsko zdravlje kojih u kuhinjskoj soli nema. S druge strane, morska so nastaje isparavanjem morske vode pomoću sunčeve topline, a proces prerade traje kraće nego kod himalajske soli.
STARI RECEPT KOJI ČISTI DEBELO CREVO: Za samo TRI nedelje izbacite višegodišnju sluz, otpad i parazite!
OVI SIMPTOMI UKAZUJU NA RAK GRLIĆA MATERICE! Nemoj ih ignorisati! Reaguj na vreme!
Minerali: Himalajska so sadrži gvožđe i druge minerale u tragovima. Morska so takođe sadrži neke minerale u tragovima poput kalijuma, gvožđa i cinka.
Sulfati: Prema nekim tvrdnjama, tamnije verzije morske soli sadrže više sulfata, zbog čega su i zdravije.
I himalajska i morska so imaju svoje dobrobiti, a koju ćete so koristiti zapravo zavisi o vlastitim sklonostima. Budite znatiželjni pa eksperimentišite i s himalajskom i morskom soli kako biste saznali šta najbolje odgovara vašem telu i organizmu.