Bez JODA nema funkcionisanja! - Evo koju hranu NI SLUČAJNO ne smete da jedete, ako imate PROBLEM sa štitnom žlezdom
Većina ljudi nema problema da dobije dovoljno joda iz uobičajene ishrane, pošto je kuhinjska so jodirana - ali ako ste na dijeti sa malo natrijuma, imate određeno oboljenje ili pratite vegansku ishranu , onda ćete možda morati da povećate unos joda iz drugih izvora.
Ono što je važno u ovoj borbi jeste da u svom uglu imate najbolje "igrače": zdravu ishranu, fizičku aktivnost, dobar san, kvalitetne suplemente. Sve ovo je važno ne samo kako biste održali zdravu telesnu težinu, već i kako biste se osećali bolje u celini i kako biste poboljšali kvalitet života.
U daljem tekstu saznajte koje su namirnice vaš "saborac", a koje su neprijatelj, u borbi sa problemima štitne žlezde.
![pogača](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/12/20/393089394_907637634036212_3126706961310024932_n_1.jpg?itok=hjahJTyc)
MEKŠA OD DUŠE - Napravite POGAČU po receptu iz bakine kuhinje, ništa jednostavnije, a ni UKUSNIJE (VIDEO)
![napitak](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/06/27/profimedia-0329554842.jpg?itok=kL1EU8E1)
URADITE OVO ODMAH UJUTRU - Tri načina da DETOKSIKUJETE JETRU, započnite dan uz ovaj napitak i doručak
Jogurt
Ako ne jedete alge, ne morate da brinete da ćete dobiti prekomernu količinu joda iz bilo koje druge hrane. Konkretno, mlečni proizvodi sadrže u proseku 85mcg joda.
Međutim, količina joda u mlečnim proizvodima varira. Ovo je delimično zato što se u hranu za životinje stavljaju dodaci joda, a proces muže uključuje sredstva za pročišćenje hrane, na bazi joda.
Brazilski orah
Brazilski orasi sadrže još jedan nutrijent koji pomaže u regulisanju hormona štitne žlezde - selen. On može pomoći u sprečavanju dugotrajnog oštećenja štitne žlezde.
Samo jedno jezgro sadrži između 68-91 mikrograma. Pošto je maksimalna gornja granica selena 400 mikrograma dnevno, nemojte preterati. Previše selena može da izazove "zadah od belog luka", gubitak kose, promene boje noktiju, pa čak i srčanu insuficijenciju.
Jaja
Jedno veliko jaje sadrži oko 16% dnevnog joda - i 20% dnevnog selena koji vam je potreban - što jaja čini superhranom za štitnu žlezdu. Najviše joda u jajima se nalazu u žumancetu, koje je bogato i mnogim drugim nutritijentima, bitnim za normalno funkcionisanje organizma.
Ukoliko imate neke od simptoma bolesti štitne žlezde, ne guglajte, obratite se svom izabranom lekaru ili farmaceutu.