MOŽDANI UDAR JE PRVI UZROK UMIRANJA ŽENA - u Srbiji svakih SAT VREMENA neko izgubi život: SPAS je u ovome
"Prevencija je nešto na čemu najviše treba da insistiramo."
Zabrinjavajući podaci - u Srbiji svakih sat vremena neko umre od moždanog udara, dok trećina pacijenata pretrpi trajni invaliditet.
Više od šest miliona ljudi širom sveta umrlo je od moždanog udara 2019. godine, a svest o ranim simptomima može da napravi ogromnu razliku između života i smrti.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/10/26/profimedia-0340810544.jpg?itok=4Dw4tiGC)
Izaziva KOMPLIKACIJE SA ZDRAVLJEM: Ovaj POLOŽAJ je NAJGORI za SPAVANJE, opterećuje leđa i stomak
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/02/03/profimedia-0295114626.jpg?itok=-oVzNOid)
Imate PSA ILI MAČKU!? Evo kako KUĆNI LJUBIMCI utiču na ZDRAVLJE, postoji razlika između vlasnika
Gostujući u Dnevniku na RTS-u, profesor dr Ranko Raičević, otkrio je da je moždani udar prvi uzrok umiranja žena.
- Moždani udar jeste populaciono oboljenje i prvi je uzrok umiranja žena u bolničkoj populaciji. Moždani udar je treći po obolevanju u većini zemalja razvijenog sveta i moždani udar je u većini zemalja zapadne hemisfere prvi po troškovima koji se izdvajaju za lečenje, odnosno rehabilitaciju i indirektnih troškova zbog izostanka sa radnih mesta - objasnio je predsednik Društva neurologa Srbije i načelnik Klinike za neurologiju VMA.
Tema prvog simpozijuma koji organizuje sekcija Društva neurologa Srbije i Nacionalno udruženje za moždani udar biće prevencija i borba protiv ovog oboljenja koje često ima fatalan ishod.
- Prevencija je nešto na čemu najviše treba da insistiramo. Mehanička tromboktemija, neurovaskularna procedura, trombolitička terapija - sve su to terapije koje predstavljaju neverovatan pomak i na polju instrumentalne i na polju molekularne medicine, ali ono što mi želimo i što možemo, a što je i najjeftinije i najdelotvornije, jeste da radimo na višeznačnom preventivnom programu - rekao je dr Raičević i dodao:
- To je ono što možemo da korigujemo - hipertenziju, šećernu bolest, poremećaj srčanog ritma, štetne navike, sedalni način života, pušenje. To su sve dodatni faktori rizika, a ponekad i ta dodatna kap u čaši, koja osobu dovede preko te granice da doživi moždani udar i to sve u mlađem životnom dobu - rekao je profesor.