МОЖДАНИ УДАР ЈЕ ПРВИ УЗРОК УМИРАЊА ЖЕНА - у Србији сваких САТ ВРЕМЕНА неко изгуби живот: СПАС је у овоме
"Превенција је нешто на чему највише треба да инсистирамо."
Забрињавајући подаци - у Србији сваких сат времена неко умре од можданог удара, док трећина пацијената претрпи трајни инвалидитет.
Више од шест милиона људи широм света умрло је од можданог удара 2019. године, а свест о раним симптомима може да направи огромну разлику између живота и смрти.
Изазива КОМПЛИКАЦИЈЕ СА ЗДРАВЉЕМ: Овај ПОЛОЖАЈ је НАЈГОРИ за СПАВАЊЕ, оптерећује леђа и стомак
Имате ПСА ИЛИ МАЧКУ!? Ево како КУЋНИ ЉУБИМЦИ утичу на ЗДРАВЉЕ, постоји разлика између власника
Гостујући у Дневнику на РТС-у, професор др Ранко Раичевић, открио је да је мождани удар први узрок умирања жена.
- Мождани удар јесте популационо обољење и први је узрок умирања жена у болничкој популацији. Мождани удар је трећи по оболевању у већини земаља развијеног света и мождани удар је у већини земаља западне хемисфере први по трошковима који се издвајају за лечење, односно рехабилитацију и индиректних трошкова због изостанка са радних места - објаснио је председник Друштва неуролога Србије и начелник Клинике за неурологију ВМА.
Тема првог симпозијума који организује секција Друштва неуролога Србије и Национално удружење за мождани удар биће превенција и борба против овог обољења које често има фаталан исход.
- Превенција је нешто на чему највише треба да инсистирамо. Механичка тромбоктемија, неуроваскуларна процедура, тромболитичка терапија - све су то терапије које представљају невероватан помак и на пољу инструменталне и на пољу молекуларне медицине, али оно што ми желимо и што можемо, а што је и најјефтиније и најделотворније, јесте да радимо на вишезначном превентивном програму - рекао је др Раичевић и додао:
- То је оно што можемо да коригујемо - хипертензију, шећерну болест, поремећај срчаног ритма, штетне навике, седални начин живота, пушење. То су све додатни фактори ризика, а понекад и та додатна кап у чаши, која особу доведе преко те границе да доживи мождани удар и то све у млађем животном добу - рекао је професор.