Nisi sigurna da li si isključila peglu ili šporet? Ovi TRIKOVI razbistriće ti sećanje!
Pročitaj ove savete za dobro pamćenje.
Koliko ti se puta desilo da izađeš iz kuće, a nisi sigurna da si isključila peglu ili šporet?
Zbog previše obaveza zaboravljamo najosnovnije stvari: Međutim, ako se ne možemo setiti da li smo isključili peglu ili šporet, to je zato što su te radnje automatske, pa da bismo ih zapamtili, treba reći naglas: Ok, isključila sam peglu. Tako ćete bolje pamtiti.
Danas je majka muškog deteta i verenica Darka Lazića, a evo KAKO je Marina izgledala pre 8 godina! (FOTO)
Zbog OVE navike izgledaš STARIJE - samo JEDNA promena je dovoljna da ti "skine" 10 godina!
POZNATI SU ODLEPILI ZA OVOM DIJETOM Kombinacija 2 jednostavna sastojka TOPI KILOGRAME tri puta brže
Većina ljudi zaboravlja zbog navika. Ako si pod prevelikim stresom u poslednje vreme, verovatno ćeš primetiti da lošije pamtiš, a produktivnost i fokusiranost nisu na zavidnom nivou.
U tome ti može pomoći vreme provedeno sa samom sobom, poput šetnje, meditacije i slušanje muzike.
Važno je da imaš pravi mir, pa ako zaista želiš da se "isključiš" ostavi mobilni kod kuće, a ti se potpuno posveti sebi - šetaj ili meditiraj pola sata do sat potpuno.
- Sve aktivnosti uz koje se mozak odmara pomažu da bolje pamtimo - ističe psiholog dr. MekDaniel.
- Takođe, i manjak sna može uticati na pamćenje i zdravlje jer tokom spavanja naš mozak organizuje informacije - kaže Mari A. Karskadon, stručnjak za spavanje.
Seti se ključeva i imena
Ako zaboravljaš često ime osobe koju si upoznali, reci: "Drago mi je Marko, ja sam Ana", kažu stručnjaci.
Ponavljanjem imena podstičeš mozak na pamćenje. Takođe, ako ne znatš gde si ostavila ključeve nakon što si zaključala vrata, ponovi na primer, nakon te radnje - ključ mi je u prednjem delu torbice.
Pinovi i rođendani
- Ako često zaboravljaš mejl adrese, PIN-ove ili lozinke, imaj na umu da mozak nije "programiran" da pamti takve podatke - kažu stručnjaci.
Takve informacije kratko ostaju u mozgu jer su mu dosadne. Automatizovanost i zamišljenost su okidači za zaboravnost, a najbolji saveznik mozga je grupiranje.
- Ako se ne potrudite da zapamtite PIN-ove ili lozinke, mozak neće to sam učiniti - napominje stručnjak za pamćenje Zaldej S. Tan.
Takvoj "dosadnoj" informaciji treba dodati nešto bitno što će te podstaći da se setiš. Ako ti je prijatelju rođendan 10. februara, zapamti da je to četiri dana pre Dana zaljubljenih.
Ako zaboraviš zašto si ušla u sobu, vizualizuj šta vam treba pre nego što kreneš.
Ako se ujutro setiš da moraš kupiti mleko kad se budeš vraćala kući, pola minuta zamišljaj kako ga piješ ili ga dodaj u kafu. I pritom ponavljaj "seti se"- pozitivna poštapalica deluje bolje od "ne zaboravi".
Šta još pomaže za bolje pamćenje?
Redovno vežbanje
Hrana poput brokolija, lososa i spanaća
Princip "radi jednu po jednu stvar" - previše toga odjednom ometa koncentraciju.