LEKAR APELUJE! Dijabetičari moraju jednom godišnje OBAVEZNO da odu na OVAJ PREGLED, smetnje koje ne smete ignorisati
Simptom koji signalizira da morate da se obratite za pomoć! Poseta lekaru i detaljni pregledi su obavezni.
Među učestalim komplikacijama dijabetesa su bolesti vida koji bi oboleli od dijabetesa morali redovno kontrolisati. Zašto je to izuzetno važno, što kažu smernice te kakve su mogućnosti i pacijentima i lekarima, kroz razgovor objašnjava dr. Ljiljana Ćenan, spec. porodične medicine.
Smetnje zbog kojih se morate javiti lekaru
Najdramatičniji simptom je nagli gubitak vida kojeg bolesnici najčešće opisuju kao da im se navukla zavesa preko oka. Neki bolesnici odmah reaguju i jave se lekaru. Ali ima i onih koji misle da će to proći samo od sebe i čekaju. Zato je izuzetno bitno ponavljati i naglašavati da u slučaju ovakvih simptoma odmah reagiraju.
Osim naglog gubitka ili zamućenja vida, bolesnici mogu primetiti i tačkice ili tamne oblike koji im "plutaju pred očima", probleme s raspoznavanjem boja i ispade vidnog polja (tamna ili prazna područja).
Najintezivnija i NAJTRAGIČNIJA eklipsa U SRBIJI stiže 25.marta - Verovanje kaže da OVI MOMENTI donose ŠTETU I BOLEŠTINE
'MOLIMO SE da ovo NIJE ISTINA' Kejt saznala da je Vilijamova ljubavnica TRUDNA - Otkrila ISTINU, pa doživela NERVNI SLOM?
Bilo koji od tih simptoma ako primete, bolesnici bi se što pre trebali javiti lekaru. Ipak najvažniji su redovni preventivni pregledi vida kod obolelih od dijabetesa.
Koliko puta godišnje ići na pregled?
Američko udruženje za dijabetes (American Diabetic Association, ADA) ima smernice koje preuzimaju ili se s njima usklađuju sva druga dijabetološka društva. Svake godine revidiraju te smernice u slučaju početnih ili uznapredovalih promena na mrežnici.
Tako se za bolesnike s dijabetesom tipa 1 preporučuje da u roku od pet godina od dijagnostikovanja bolesti odrade pregled kod oftalmologa. Smatra se kako je za razvoj dijabetičke retinopatije potrebno barem pet godina postojanja povišenih šećera u krvi. Za bolesnike s dijabetesom tipa 2 se smatra da su možda i godinama pre dijagnostikovanja dijabetesa imali povišen šećer u krvi, pa je preporuka da se odmah po postavljanju dijagnoze bolesti upute i na pregled oftalmologu.
Uput za trudnice
Za trudnice kojima je dijagnostikovan dijabetes u trudnoći se smatra da ne trebaju ići tokom trudnoće na pregled kod oftalmologa. Međutim, ukoliko bolesnica s dijabetesom tipa 1 ili 2 planira trudnoću, treba da ode na pregled oftlamologa pre trudnoće odnosno u slučaju nastale trudnoće u prvom trimestru.
Ako na tom prvom pregledu oftalmologa nema znakova dijabetičke retinopatije, obično se preporučuje kontrolni pregled jednom godišnje. Ukoliko postoje znakovi retinopatije, bolesnici se šalju češće na pregled, zavisno radi li se o početnim ili već uznapredovalim promenama na mrežnici.