SVAKI DAN ODNESE JEDAN ŽIVOT: Od raka jajnika oboleva sve više Srpkinja
Stručnjaci apeluju na sve žene da redovno idu na lekarske preglede, jer je rano otkrivanje bolesti jedini način da se rak pobedi.
Svakog dana u Srbiji od raka jajnika obole dve žene, dok najmanje jedna izgubi bitku sa ovom opakom bolešću, upozoravaju stručnjaci!
Prema rečima lekara, iako nije najučestaliji kancer od kojeg obolevaju žene, spada u najsmrtonosniji. Obolela osoba dugo nema nikakve simptome, ne postoji preventiva ili vakcina, pa se žene lekarima javljaju u već poodmakloj fazi bolesti.
Šanse za izlečenje su tada, nažalost, veoma male. Zato stručnjaci apeluju na sve žene da redovno idu na lekarske preglede, jer je rano otkrivanje bolesti jedini način da se rak pobedi.
Predsednik udruženja za borbu protiv raka jajnika "Progovori", Zorica Velicki, ističe da je rak jajnika teško otkriti, zbog čega je poražavajuća statistika u borbi protiv ove bolesti.
- Svakog dana u Srbiji dve žene obole od karcinoma jajnika, a jedna umre od ove bolesti. Žene često dođu na pregled kad već nastupi kasna faza bolesti i tada je već neizlečiv. Za ovaj kancer ne postoji vakcina, konkretna terapija ili preventiva. Zato moramo skrenuti pažnju na ovu opaku bolest i poslati jasnu poruku da je ginekološki pregled jednom godišnje najbolja zaštita, a da obolelim ženama treba još bolji i sveobuhvatniji tretman i podrška države - poručuje Velicki.
ZA MESEC DANA 12 KILOGRAMA MANJE! Brazilska dijeta TOPI salo sa stomaka MUNJEVITOM brzinom!
Dr Ana Jovićević sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije upozorava da je najveći problem ove bolesti što se žene ne pregledaju redovno.
- Prema najnovijim podacima, kod nas svake godine od raka jajnika oboli oko 750 žena, dok godišnje rak jajnika odnese više od 450 žviota. Statistika je poražavajuća, jer rak jajnika nema specifične simptome i tegobe, ne postoje specijalni testovi kao što je, recimo, kod raka dojke ili grlića materice koji bi ukazali ženi da je obolela. Isto je i sa uzrokom bolesti. Može biti nekoliko faktora rizika kao što su hormonski poremećaj, preterana gojaznost ili nasledni faktor - objašnjava doktor Jovićević i dodaje:
Koliko često zapravo treba da se tuširamo?
Direktor GAK "Višegradska" dr Aleksandar Stefanović otkriva za "Informer" da će ove godine, pored hirurškog lečenja i hemioterapije, za lečenje raka jajnika biti uvedena i biološka terapija sa inovativnim lekovima.
- Najveći problem je što simptoma za ovu bolest nema. Zato i imamo ogroman broj žena koje se jave u trećem ili četvrtom stadijumu bolesti kada je izlečenje minimalno. Zahvaljujući Ministarstvu zdravlja i drugim donacijama počećemo da koristimo i inovativne lekove i biološku terapiju - priča dr Stefanović.