Prvi SIMPTOMI TOPLOTNOG UDARA! Odmah reagujte ako ih primetite, a evo kako da se od starta ZAŠTITITE!
Čuvajte se u danima koji nam predstoje!
Predstoje nam dani sa visokim temperaturama koje mogu nepovoljno uticati na zdravlje i opšte stanje organizma, posebno starijih i hroničnih bolesnika.
Sunčanica nastaje usred veoma negativnog uticaja visokih temperatura, posebno izlaganjem potiljka visokim temperaturama.
U tom slučaju telo koristi krv kao rashladnu tečnosti, štiteći organe, posebno mozak. Ukoliko nesmotreno glavu izlažemo suncu, temperatura u glavi raste. Telo će pokušati da rashladi mozak sa što više hladne krvi koje će upućivati u mozak. Time dolazi do proširenja krvnih sudova, povećanja njihove zapremine, a simptomi nisu bezazleni. Sve može biti praćeno nesvesticom i komatoznim stanjem.
Žene, DANAS JE PETROVDAN! Uzdržite se od kućnih poslova, ali deci napravite ovo, običaj koji treba ispoštovati
Da vam od PETROVDANA sve krene na bolje, ovom MOLITVOM pomolite se SVETIM APOSTOLIMA Petru i Pavlu
Ovo stanje obično počinje jakom glavoboljom, uz stalno povećanje temperature, a mogu se javiti i nemir, pospanost, vrtoglavica i povraćanje. Dolazi i do poremećaja vida i u ovom slučaju gube se dragocene tečnosti i minerali, a kod starijih može doći i do konfuzije, pa i gubitka svesti.
Kako postupati sa osobom za koju sumnjate da ima toplotni udar?
Odmah je smestite u hladovinu ili još bolje raskhlađenu prostoriju, raskomotite je i dajte joj prostora da može da diše. Rashladite osobu laganim polivanjem vodom ili stavljenjem obologa na glavu i potiljak.
Bolesniku davati napitke, ali izbegavati kafu i alkohol. U ovom slučaju najbolje je davati vodu. Ukoliko primetite da se stanje pogoršava, odmah osobu odvesti lekaru i potražiti stručnu pomoć.
Posledice toplotnog udara
U slučaju toplotnog udara, odmah započeti gore opisanu proceduru rashlađivanja. Za vreme ovog stanja gubi se mogućnost termoregulacije, tako da se osoba može pregrejati, ali i rashladiti. Jako je važno u tom slučaju nadoknaditi izgubljene minerale i tečnost.
Kako se zaštititi?
Najadekvatnija zaštita, za početak je da nosite kačket ili šešir ukolio ćete biti izloženi suncu. Odeća mora biti lagana, svetlih boja i prijatnog materijala. Uzimajte što više tečnosti, a ishrana neka bude bogata vlaknima i mineralima, voće i povrće, a ako se opredelite za meso, piletina i riba će biti sasvim dovoljni. Važno je nadoknaditi kalijum i magneziju. Prostorije u kojima boravite redovno provetravajte, a ukoliko se opredelite za klimu, nemojte da vam temperatura previše odudara od temperaure napolju, par stepeni je dovoljno.