Slaba i SUVA KOSA može ukazivati na POREMEĆAJ štitne žlezde, ukoliko ovo primetiš obrati se LEKARU
Reaguj na vreme.
Štitna žlezda proizvodi hormone koji sadrže jod, a koji su odgovorni za proizvodnju hormona koji kontrolišu celo telo. Prema Američkom udruženju za zdravlje štitne žlezde, ona može biti previše aktivna ili neaktiva. Žene nose veći rizik od ovog poremećaja. Ako vaše telo proizvodi previše hormona štitne žlezde, imate hipertiroidizam, a ako premalo, to je hipotiroidizam.
Najčešći simptom poremećaja štitne žlezde koji se jasno vidi je suva, gruba i lomljiva kosa, a reč je o hipotireozi. Sa druge strane, hipertireoza može uzrokovati da kosa postane previše mekana.
Salo se GOMILA na STOMAKU zbog ove navike, ovo sigurno NISI ZNALA, ima VEZE sa SPAVANJEM
NE LIČE NA SEBE: Sara Džesika podelila FOTOGRAFIJU sa koleginicama, POČEO SNIMANJE, ali NIŠTA nije ISTO (FOTO)
Stručnjaci to objašnjavaju činjenicom da hormoni T3 i T4 imaju uticaj na zdravlje i stanje kose. Kada nivoi ovih hormona padnu izvan normalnog opsega, to utiče na razvoj nove dlake u korenu folikula dlake koja je povezana sa krvnim sudovima. Ukoliko štitna žlezda ne funkcioniše pravilno, ova veza je oslabljena, a samim tim i kosa gubi na kvalitetu. Prekomerno i brzo gubljenje kose u određenim delovima kože glave takođe može ukazivati na probleme sa hormonima.
Pored promena koje su vidljive na kosi, simptomi koji takođe mogu ukazivati na nepravilno funkcionisanje štitne žlezde su promena u energiji i raspoloženju, nervoza, nesanica, promene u apetitu, smanjen libido, oslabljen menstrualni ciklus, suva koža, nepravilan rad creva, poremećaj metabolizma...
Ukoliko neke od simptoma primećujete kod sebe, ne odlažite posetu endokrinologu.