VODA SE NE PIJE OVAKO! Evo KAKO da se PRAVILNO hidrirate, tako da se zaista osećate BOLJE, postoji pravilo
Kako i kakva se voda pije u određenim situacijama.
Sigurno ste bezbroj puta čuli koliko je zapravo bitno da se hidrirate u toku dana. Voda je veoma bitna za funkcionisanje i detoksikaciju ljudskog organizma. Ipak, mnogo toga nismo znali o samom procesu ispijanja vode, jer da bi što pozitivnije delovala na ljudski organizam, potrebno je znati kako, koliko i kakvu vodu piti.
REŠITE SE PROLEĆNOG UMORA: Ovi vitamini i minerali su vam potrebni za blistavu kožu, kosu i nokte!
Blokira VIRUSE i bakterije, jača KOSTI, smanjuje BOLOVE! Ovaj napitak je idealan za početak dana!
- Pre svega, sednite i popijte čašu vode (baš kao što biste trebali sesti kad jedete).
- Uzmite gutljaj, nemojte ispijati celu čašu. Mali gutljaj, gutanje, disanje. Ponovite.
- Pijuckajte vodu tokom dana. Ako progutate previše vode odjednom vaše telo zapravo ne upija tu tečnost. Većina toga samo prođe kroz vas.
- Temperatura vode treba najmanje biti sobna. Toplo je uvek bolje. Hladna i ledena voda doslovno gasi vašu vatru za varenje.
- Nakon jela popijte samo mali gutljaj vode. Ako pijete previše dok jedete, u stomaku neće biti dovoljno prostora za varenje. Zapamtite ovo pravilo: ispunite želudac 50% hranom, 25% vodom i ostavite 25% praznog prostora za procese varenja.
- Iz istog razloga, ne pijte puno vode pre ili nakon obroka. Kao što smo već rekli - ispunite stomak 50% hranom, 25% vodom i ostavite 25% prazno.
- Pijte kad ste žedni. Žeđ je prirodni poriv koji treba poslušati. To znači da telu treba voda.
- Što se tiče količine, mi smo svi različiti, različitih veličina s različitim dijetama i načinima života. Univerzalno pravilo od osam čaša dnevno se jednostavno ne može primeniti na svakoga. Naravno, ljudsko telo ima sopstveni ugrađeni merni mehanizam: žeđ. Ako ste žedni, pijte vodu. Kada slušate signale žeđi i pijuckate vodu tokom dana imaćete pravu meru.
- Vaš urin je još jedna provera je li vaše telo dovoljno hidratizovano. Ukoliko je bistar i boje slame vaše telo je primilo dovoljno vode. Ako je tamnožut, treba da pijete više.
- Vaše usne su još jedan pokazatelj. Ako su suve, verovatno je vaše telo dehidriralo.
Hladana voda
Ne postoji bolji način da se rashladite i osvežite nego sa hladnom vodom, a evo kada je treba piti i zašto je dobra.
Pre treninga jer podstiče sagorevanje kalorija.
Uvođenjem ledeno-hladne vode u organizam, telo počne da troši više energije u pokušaju da normalizuje temperaturu. Pritom se ubrzava metabolički proces i troši više kalorija.
Hladna voda snižava temperaturu tela.
Pijenje hladne vode pomaže u očuvanju tela od pregrejavanja, pogotovo dok vežbate ili tokom vrućeg vremena. Nepotrebno povećanje telesne temperature može da optereti vaše srce jer krvni sudovi imaju tendenciju širenja.
Konzumacija hladne vode da bi se snizila telesna temperatura takođe pomaže u suzbijanju dehidracije koja može nastati zbog prekomernog znojenja.
Hladna voda razbuđuje.
Kada smo pospani imamo naviku da popijemo više kafe nego što je neophodno, a to neće pomoći. Ukoliko osetite pospanost popijte jednu do dve čaše vode, koje će vas odmah razbuditi.
Ukoliko ste neraspoloženi!
Prema mišljenju stručnjaka, jedenje sladoleda može da stimuliše orbitofrontalni korteks – područje mozga koje je odgovorno za raspoloženje. Sigurno je da hladna voda za piće može da pomogne u podizanju raspoloženja. Najlepša stvar kod hladne vode je da ne sadrži šećer i kalorije poput sladoleda.
Topla voda
Možda ste čuli za ajuvedsku medicinu? Prema njoj topla voda je uvek dobar izbor, a naročito ujutru nakon buđenja, jer podstiče rad svih organa, metabolizam i probavu.
Protiv bolova u mišićima.
Unos tople vode omogućuje vam da se nosite s bolom bez lekova. Konzumiranje tople vode odmah ima umirujući efekat na telo, čime se omogućava opuštanje živaca i mišića.
Sprečava starenje kože.
Topla voda je efikasnija kod ispiranja nakupljenih toksina u telu od hladne vode. S oslobađanjem tela od otpadnih proizvoda, koža može da postane mekša i sjajnija. Takođe podstiče proizvodnju strukturnih proteina kolagena i elastina, što zateže kožu i zaglađuje bore.
Nećete imati problema sa probavom.
Pijenje hladne vode za vreme i nakon obroka može da uzrokuje otvrdnjavanje masti i ulja u hrani, što će otežati proces probave. Topla voda uopšteno je dobra za probavni proces jer pomaže u razgradnji hrane i podstiče bolju apsorpciju hranjivih materija.