ВОДА СЕ НЕ ПИЈЕ ОВАКО! Ево КАКО да се ПРАВИЛНО хидрирате, тако да се заиста осећате БОЉЕ, постоји правило
Како и каква се вода пије у одређеним ситуацијама.
Сигурно сте безброј пута чули колико је заправо битно да се хидрирате у току дана. Вода је веома битна за функционисање и детоксикацију људског организма. Ипак, много тога нисмо знали о самом процесу испијања воде, јер да би што позитивније деловала на људски организам, потребно је знати како, колико и какву воду пити.
РЕШИТЕ СЕ ПРОЛЕЋНОГ УМОРА: Ови витамини и минерали су вам потребни за блиставу кожу, косу и нокте!
Блокира ВИРУСЕ и бактерије, јача КОСТИ, смањује БОЛОВЕ! Овај напитак је идеалан за почетак дана!
- Пре свега, седните и попијте чашу воде (баш као што бисте требали сести кад једете).
- Узмите гутљај, немојте испијати целу чашу. Мали гутљај, гутање, дисање. Поновите.
- Пијуцкајте воду током дана. Ако прогутате превише воде одједном ваше тело заправо не упија ту течност. Већина тога само прође кроз вас.
- Температура воде треба најмање бити собна. Топло је увек боље. Хладна и ледена вода дословно гаси вашу ватру за варење.
- Након јела попијте само мали гутљај воде. Ако пијете превише док једете, у стомаку неће бити довољно простора за варење. Запамтите ово правило: испуните желудац 50% храном, 25% водом и оставите 25% празног простора за процесе варења.
- Из истог разлога, не пијте пуно воде пре или након оброка. Као што смо већ рекли - испуните стомак 50% храном, 25% водом и оставите 25% празно.
- Пијте кад сте жедни. Жеђ је природни порив који треба послушати. То значи да телу треба вода.
- Што се тиче количине, ми смо сви различити, различитих величина с различитим дијетама и начинима живота. Универзално правило од осам чаша дневно се једноставно не може применити на свакога. Наравно, људско тело има сопствени уграђени мерни механизам: жеђ. Ако сте жедни, пијте воду. Када слушате сигнале жеђи и пијуцкате воду током дана имаћете праву меру.
- Ваш урин је још једна провера је ли ваше тело довољно хидратизовано. Уколико је бистар и боје сламе ваше тело је примило довољно воде. Ако је тамножут, треба да пијете више.
- Ваше усне су још један показатељ. Ако су суве, вероватно је ваше тело дехидрирало.
Хладана вода
Не постоји бољи начин да се расхладите и освежите него са хладном водом, а ево када је треба пити и зашто је добра.
Пре тренинга јер подстиче сагоревање калорија.
Увођењем ледено-хладне воде у организам, тело почне да троши више енергије у покушају да нормализује температуру. Притом се убрзава метаболички процес и троши више калорија.
Хладна вода снижава температуру тела.
Пијење хладне воде помаже у очувању тела од прегрејавања, поготово док вежбате или током врућег времена. Непотребно повећање телесне температуре може да оптерети ваше срце јер крвни судови имају тенденцију ширења.
Конзумација хладне воде да би се снизила телесна температура такође помаже у сузбијању дехидрације која може настати због прекомерног знојења.
Хладна вода разбуђује.
Када смо поспани имамо навику да попијемо више кафе него што је неопходно, а то неће помоћи. Уколико осетите поспаност попијте једну до две чаше воде, које ће вас одмах разбудити.
Уколико сте нерасположени!
Према мишљењу стручњака, једење сладоледа може да стимулише орбитофронтални кортекс – подручје мозга које је одговорно за расположење. Сигурно је да хладна вода за пиће може да помогне у подизању расположења. Најлепша ствар код хладне воде је да не садржи шећер и калорије попут сладоледа.
Топла вода
Можда сте чули за ајуведску медицину? Према њој топла вода је увек добар избор, а нарочито ујутру након буђења, јер подстиче рад свих органа, метаболизам и пробаву.
Против болова у мишићима.
Унос топле воде омогућује вам да се носите с болом без лекова. Конзумирање топле воде одмах има умирујући ефекат на тело, чиме се омогућава опуштање живаца и мишића.
Спречава старење коже.
Топла вода је ефикаснија код испирања накупљених токсина у телу од хладне воде. С ослобађањем тела од отпадних производа, кожа може да постане мекша и сјајнија. Такође подстиче производњу структурних протеина колагена и еластина, што затеже кожу и заглађује боре.
Нећете имати проблема са пробавом.
Пијење хладне воде за време и након оброка може да узрокује отврдњавање масти и уља у храни, што ће отежати процес пробаве. Топла вода уопштено је добра за пробавни процес јер помаже у разградњи хране и подстиче бољу апсорпцију храњивих материја.