ŽENE, NIJE SVEJEDNO KADA JEDETE MESO! Nutricionista UPOZORAVA - utiče na hormone i izaziva OVE PROBLEME
Postoji određena vrsta hrane koju bi trebalo izbegavati tokom ciklusa, jer može doprineti da se osećate mnogo gore.
Svaka žena je individua za sebe, i dok su jedne navikle da menstruaciju dobijaju takoreći "u dan", postoje i one koje nikada ne znaju kada će dobiti. Iako vam možda to nije nešto čudno, trebalo bi da obratite pažnju na to šta vam govori vaše telo.
U zavisnosti u kojoj ste fazi ciklusa, potrebno je da pazite šta jedete. Prvi dan ciklusa računa se kao dan kada menstruacija počne, i tokom nje je potrebno unositi hranu bogatu gvožđem i cinkom. Hormoni estrogen i progesteron postaju sve oskudniji, krv i tkivo iz materice se izbacuju i tada je važno pojačati ishranu pravim namirnicama.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/11/23/shutterstock_1701841573.jpg?itok=OhjDVL4C)
"METASTAZIRA I ŠIRI SE TELOM KAO KANCER" U Srbiji potvrđen 1 slučaj OPASNOG PARAZITA, unosi se preko hrane i SMRTNO JE OPASAN
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/01/30/your_paragraph_text_-_2023-01-30t152804.615.jpg?itok=XeyI-1zP)
KATJA JE PRODALA NEVINOST ZA 1.2 MILIONA EVRA: Kupac sada želi da je OŽENI, a evo na šta će POTROŠITI NOVAC
Koliko krvi je normalno da izgubite?
- Tokom prosečnog menstrualnog ciklusa trebalo bi biti oko 80 ml krvi, što je manje od pola šoljice. Ali, mnogo žena krvari više od toga. Da su menstruacije previše obilne prepoznaćete po tome što uloške menjate češće od svaka četiri sata, imate anemiju itd., objašnjava Narendra Pisal, ginekološka savetnica Londonske ginekologije (London Gynaecology).
Promene u mesečnom ciklusu mogu ukazivati na promene u zdravlju pa obratite pažnju na ovih nekoliko stvari:
Neredovni ciklus
Neredovni menstrualni ciklusi ponekad ukazuju na to da štitnjača ne radi kako treba. To zna da rezultira umorom, debljanjem, depresijom, visokim nivoom holesterola itd.
Žene obično imaju ciklus svakih 21 dan do 35 dana. Ukoliko se menstruacija pojavljuje izvan tih okvira, to može biti znak da su hormoni neuravnoteženi. To zna uzrokovati i glavobolje, nagle promene raspoloženja, noćno znojenje, umor i debljanje.
Ekstreman stres
Tokom izuzetnog stresa u telu se izlučuje adrenalin koji može ozbiljno narušiti hormonalnu ravnotežu u telu, čak do te mere da uzrokuje nemogućnost začeća.
Gubitak kilograma ili debljanje
Na ciklus može uticati i to imate li premalo ili previše kilograma jer se to reflektuje na ravnotežu hormona, odnosno vodi njihovoj neravnoteži. To se potom odražava i na menstruaciju.
U nekim slučajevima prekomerno vežbanje ili vrlo stroga dijeta, kada se pokušavaju izgubiti kilogrami, mogu da rezultuju potpunim izostankom menstruacije.
Nutricionista upozorava
- Žene koje se meni javljaju su najčešće bile podvrgnute iscrpljujućim dijetama koje podrazumevaju izbacivanje masti iz upotrebe.
Prvo i osnovno je posetiti lekara- ginekologa i endokrinologa, kako biste imali uvid u kompletni hormonski status i potencijalni problem.
Ishrana je moćno pomoćno sredstvo, ali je najvažnije da krenete od suštine kako biste na kraju znali kako da tretirate problem i po pitanju ishrane. Veliki broj žena je imao ili ima određeni vid ponašanja prema hrani koji se dovodi u vezu sa poremećajima u ishrani., upozorava nutricionista Ivana Šarčević
Ivanin predlog je da RAZVIJETE ZDRAV ODNOS SA HRANOM I ZAUVEK PRESTANETE SA DIJETAMA.
Nema potrebe za strogim brojanjem kalorija, kažnjavanjem sebe ako nešto pojedete što niste planirali. Telu je potrebna energija da se oporavi. Dobiće je unošenjem izbalansirane ishrane koja uključuje sve makro i mikronutrijente.
Dakle, staro dobro pravilo je odnos 80/20 %.
80% ishrane čine ove namirnice:
– zdrave masti (nerafinisana ulja i puteri od orašastih plodova, orašasti plodovi…)
– jaja i mlečni proizvodi
– voće i povrće, kao i mahunarke.
– proteini (kroz biljnu i životinjsku ishranu)
– žitarice od celog zrna
Preostalih 20% neka bude hrana za dušu- šta god želite.
- Kada je fizička aktivnost u pitanju, ovde postoji razlika. Ne preporučuje se trening visokog intenziteta jer može dovesti do rasta kortizola koji suzbija dejstvo hipotalamusa i samim tim može rezultirati izostankom menstruacije., dodaje Ivana.
Nikako ne bi trebalo u potpunosti isključiti fizičku aktivnost i preporučuju se sve „mirnije“ aktivnosti poput šetnje, joge, pilatesa…Obavezan je dan za odmor.