VEČITA DILEMA: Šta je ČIP TJUNING? Da li je bolje "ČIPOVATI" benzinca ili dizelaša? (VIDEO)
Uvek otvorena tema.
Dobar deo nas koji volimo automobile je u nekom momentu svog života unapređivao svoje limene ljubimce, da li po pitanju snage, izgleda, opštih performansi…"Čip tjuning" je optimizacija softvera automobila koja za cilj ima povećanje snage motora. To je relativno jednostavan postupak koji se izvodi promenom parametara rada motora, kao što su vreme ubrizgavanja goriva ili pritisak turbine.
TOP 5 POLOVNJAKA DO 8.000 EVRA: Sve što bi trebalo da ZNATE pre same kupovine
POGLEDAJTE na kakav se DIRLJIV način oprostila EKIPA okupljena oko NEVLAŠEĆNOG SERVISERA (VIDEO)
9 KORISNIH SAVETA: Evo kako da ENTERIJER u vašem automobilu UVEK bude ČIST
Izbor motora različite zapremine kod novih automobila sve je manji, pošto konstrukcija savremenih agregata omogućava proizvođačima da ponude više varijanti snage sa istom zapreminom. Zato je danas potpuno uobičajno da motori sa istim blokom, istim brojem cilindara i istom zapreminom imaju tri ili četiri verzije različite snage.
Danas je sve evoluiralo, podignuto na viši nivo, tako da umesto zamene ECU-a, tjuneri mogu jednostavno remapirati fabrički čip bez bilo kakvih fizičkih izmena na vozilu. Jednostavno priključite laptop na priključak za dijagnostiku (OBD) i „presvučete“ softver proizvođača individualizovanim, koji omogućava da motor isporučuje više snage. Kolika će biti dodatna „konjica“ zavisi od nekolio faktora, ali generalno, turbomotori mogu dobiti između 10 i 50 ks, samo uz pomoć intervencije na ECU-u.
Da li je bolje "čipovati" benzinaca ili dizelaša?
Cena usluge čip tjuninga varira i može biti niža ili viša u zavisnosti od vrste motora, kao i onoga što je na njemu urađeno (odnosno, šta je od parametara promenjeno i u kolikom obimu). Čip tjuning dizel motora često je jeftiniji nego kod benzinskog, a dobijeni rezultat je bolji. Odnosno - za isti iznos uloženog novca, "čipovani" dizelaš može da dobije više snage. Razlog je to što je većina dizelaša opremljena turbopunjačima, što samo po sebi ima dodatne prednosti. Zbog toga, ono što kod turbo motora predstavlja povećanje snage od 20 do 30 odsto, kod atmosferskih iznosi samo od 3 do 7 odsto.
Prednosti i mane čip tjuninga
Cena usluge čip tjuninga varira i može biti niža ili viša u zavisnosti od vrste motora, kao i onoga što je na njemu urađeno (odnosno, šta je od parametara promenjeno i u kolikom obimu). Čip tjuning dizel motora često je jeftiniji nego kod benzinskog, a dobijeni rezultat je bolji. Odnosno - za isti iznos uloženog novca, "čipovani" dizelaš može da dobije više snage.
Razlog je to što je većina dizelaša opremljena turbopunjačima, što samo po sebi ima dodatne prednosti. Zbog toga, ono što kod turbo motora predstavlja povećanje snage od 20 do 30 odsto, kod atmosferskih iznosi samo od 3 do 7 odsto.