Energetska kriza na Kosovu mogla bi da ugrozi čitavu Evropu
Operatori prenosnog sistema u Regionalnoj grupi ENTSO-E za kontinentalnu Evropu (RGCE) pozvali su KOSTT (Operatora prenosnog sistema Kosova) da održi svoj nacionalni sistem električne energije u ravnoteži.
Eskalacija energetske krize u zemlji mogli bi da ugroze snabdevanje čitave Evrope, upozorila je Evropska mreža operatora prenosnog sistema električne energije (ENTSO-E).
Najveći deo električne energije na Kosovu proizvode dve stare elektrane na ugalj, a zemlja obično uvozi 10-15% svoje električne energije. Međutim udeo uvoza porastao je na 40% usled energetske krize.
- Kao rezultat, Kosovo uvozi energiju koja nije bila planirana na tržištima - saopštio je za Rojters ENTSO-E.
Na Kosovu je kriza eskalirala ne samo zato što domaća proizvodnja nije dovoljna da odgovori na veliku potražnju za električnom energijom, već i jer je jedan blok TE Kosova B već nekoliko dana u kvaru.
Situacija primorava Kosovo da uvozi mnogo više električno energije nego što je uobičajeno. U ovoj situaciji, Skupština Kosova je u sredu proglasila vanredno stanje u zemlji, odobrivši odluku Vlade o vanrednim merama za ograničavanje snabdevanja energijom, čime su restrikcije postale legalne.
Premijer Aljbin Kurti rekao je u ponedeljak da ne postoji dobro rešenje za ovu situaciju. „Ili redukcije energije, ili poskupljenje energije.“
Albanska vlada obezbediće Kosovu 7.680 MWh električne energije 31. decembra i 1. januara, u pokušaju da pomogne u ovoj situaciji.
- Posle razgovora koji smo imali sa čelnicima Kosovske energetske korporacije, uspeli smo da obezbedimo 3.600 MWh za 31. decembar i 4.080 MWh za 1. januar - rekla je ministarka za infrastrukturu i energetiku Albanije Belinda Baluku.