Енергетска криза на Косову могла би да угрози читаву Европу
Оператори преносног система у Регионалној групи ЕНТСО-Е за континенталну Европу (РГЦЕ) позвали су KOSTT (Оператора преносног система Косова) да одржи свој национални систем електричне енергије у равнотежи.
Ескалација енергетске кризе у земљи могли би да угрозе снабдевање читаве Европе, упозорила је Европска мрежа оператора преносног система електричне енергије (ЕНТСО-Е).
Највећи део електричне енергије на Косову производе две старе електране на угаљ, а земља обично увози 10-15% своје електричне енергије. Међутим удео увоза порастао је на 40% услед енергетске кризе.
- Као резултат, Косово увози енергију која није била планирана на тржиштима - саопштио је за Ројтерс ЕНТСО-Е.
На Косову је криза ескалирала не само зато што домаћа производња није довољна да одговори на велику потражњу за електричном енергијом, већ и јер је један блок ТЕ Косова Б већ неколико дана у квару.
Ситуација приморава Косово да увози много више електрично енергије него што је уобичајено. У овој ситуацији, Скупштина Косова је у среду прогласила ванредно стање у земљи, одобривши одлуку Владе о ванредним мерама за ограничавање снабдевања енергијом, чиме су рестрикције постале легалне.
Премијер Аљбин Курти рекао је у понедељак да не постоји добро решење за ову ситуацију. „Или редукције енергије, или поскупљење енергије.“
Албанска влада обезбедиће Косову 7.680 MWh електричне енергије 31. децембра и 1. јануара, у покушају да помогне у овој ситуацији.
- После разговора који смо имали са челницима Косовске енергетске корпорације, успели смо да обезбедимо 3.600 MWh за 31. децембар и 4.080 MWh за 1. јануар - рекла је министарка за инфраструктуру и енергетику Албаније Белинда Балуку.