NE NAZIRE SE KRAJ NAFTNOM RATU: Moskva i Rijad u ćorsokaku, Tramp kalkuliše
Obe strane žele da se dogovorE priključe i SAD, ali stav Vašingtona za sada nije jasan.
Rusija i Saudijska Arabija ne mogu da se dogovore oko uslova smanjenja proizvodnje nafte, piše „Blumberg“. Međutim, ni SAD ne obećavaju da će to uraditi, ako i dođe do dogovora na sastanku OPEK+ u četvrtak.
Moskva i Rijad su se, navodno, dogovorile o količini nafte koja treba da se smanji – deset miliona barela dnevno, ali ne mogu da se dogovore kako tu količinu međusobno podeliti.
MOZZART donirao više od MILION dinara KLINIČKOM CENTRU u Nišu za borbu protiv KORONE
DOGOVOR NA POMOLU: Naftni giganti blizu sporazuma o smanjenju proizvodnje crnog zlata
Kako su saopštili izvori Blumberga, Moskva očekuje da će se kvote primenjivati u zavisnosti od prosečnog obima proizvodnje iz prvog kvartala ove godine, dok Rijad predlaže da se kvote primenjuju na osnovu tekućeg nivoa - nakon što su države OPEK povećale proizvodnju.
Od tada Saudijska Arabija je povećala obim proizvodnje nafte sa 9,8 miliona barela dnevno na 12,3 milion barela, dok je Rusija sačuvala svoj nivo od 11,3 miliona barela.
Obe strane žele da se dogovorE priključe i SAD, ali stav Vašingtona oko smanjenja nafte za sada nije jasan.
Predsednik SAD Donald Tramp saopštio je noćas da bi i SAD to mogle da urade.
- To je odluka koju treba da donesemo. Možda prihvatimo (smanjenje proizvodnje), a možda i ne - rekao je on na konferenciji za štampu. Ona smatra da, ako ne bude bilo potražnje, proizvodnja će automatski da se smanji.
Video-konferencija OPEK+ je zakazana za 9. april. Osim Rusije, poziv za učešće su dobili sedam najvećih izvoznika nafte koji ne ulaze u OPEK: Argentina, Brazil, Norveška, Kolumbija, Egipat, Indonezija, Trinidad i Tobago. Međutim, kako pišu mediji, SAD i Kanada, čije pridruživanje sporazumu bi moglo biti i ključno, neće učestvovati na konferenciji.
U međuvremenu, cena nafte danas iznosi 34,04 dolara za barel (Brent), odnosno 27 dolara (VTI).
TRAMP PONOVO OBARA CENU NAFTE: Uvodi "vrlo značajne" takse
Cena goriva drastično pada svuda u svetu, ali ne i kod nas: Zbog čega u Srbiji derivati nisu dodatno pojeftinili?
NAFTNO TRŽIŠTE U PROBLEMU: Cene fosilnog goriva mogle bi da odu u minus, smanjenje proizvodnje do 10 MILIONA barela dnevno!
UPRKOS VELIKOJ POTRAŽNjI: Biće dovoljno medicinskog alkohola za zdravstvene ustanove i apoteke