НЕ НАЗИРЕ СЕ КРАЈ НАФТНОМ РАТУ: Москва и Ријад у ћорсокаку, Трамп калкулише
Обе стране желе да се договорЕ прикључе и САД, али став Вашингтона за сада није јасан.
Русија и Саудијска Арабија не могу да се договоре око услова смањења производње нафте, пише „Блумберг“. Међутим, ни САД не обећавају да ће то урадити, ако и дође до договора на састанку ОПЕК у четвртак.
Москва и Ријад су се, наводно, договориле о количини нафте која треба да се смањи – десет милиона барела дневно, али не могу да се договоре како ту количину међусобно поделити.
MOZZART донирао више од МИЛИОН динара КЛИНИЧКОМ ЦЕНТРУ у Нишу за борбу против КОРОНЕ
ДОГОВОР НА ПОМОЛУ: Нафтни гиганти близу споразума о смањењу производње црног злата
Како су саопштили извори Блумберга, Москва очекује да ће се квоте примењивати у зависности од просечног обима производње из првог квартала ове године, док Ријад предлаже да се квоте примењују на основу текућег нивоа - након што су државе ОПЕК повећале производњу.
Од тада Саудијска Арабија је повећала обим производње нафте са 9,8 милиона барела дневно на 12,3 милион барела, док је Русија сачувала свој ниво од 11,3 милиона барела.
Обе стране желе да се договорЕ прикључе и САД, али став Вашингтона око смањења нафте за сада није јасан.
Председник САД Доналд Трамп саопштио је ноћас да би и САД то могле да ураде.
- То је одлука коју треба да донесемо. Можда прихватимо (смањење производње), а можда и не - рекао је он на конференцији за штампу. Она сматра да, ако не буде било потражње, производња ће аутоматски да се смањи.
Видео-конференција ОПЕК је заказана за 9. април. Осим Русије, позив за учешће су добили седам највећих извозника нафте који не улазе у ОПЕК: Аргентина, Бразил, Норвешка, Колумбија, Египат, Индонезија, Тринидад и Тобаго. Међутим, како пишу медији, САД и Канада, чије придруживање споразуму би могло бити и кључно, неће учествовати на конференцији.
У међувремену, цена нафте данас износи 34,04 долара за барел (Брент), односно 27 долара (ВТИ).
ТРАМП ПОНОВО ОБАРА ЦЕНУ НАФТЕ: Уводи "врло значајне" таксе
Цена горива драстично пада свуда у свету, али не и код нас: Због чега у Србији деривати нису додатно појефтинили?
НАФТНО ТРЖИШТЕ У ПРОБЛЕМУ: Цене фосилног горива могле би да оду у минус, смањење производње до 10 МИЛИОНА барела дневно!
УПРКОС ВЕЛИКОЈ ПОТРАЖЊИ: Биће довољно медицинског алкохола за здравствене установе и апотеке