GASNI RAT: Poljska BLOKIRA "SEVERNI TOK 2"
Poljska antimonopolska regulatorna agencija je blokirala uspostavljanje zajedničkog preduzeća koje bi bilo angažovano na izgradnji i eskploataciji gasovoda "Severni tok 2".
- Najpre, regulatorna agencija deluje kao antimonopolska organizacija. Zatim, ova odluka može biti objašnjena time što bi implementacija "Severnog toka 2" narušila konkurenciju na energetskom tržištu, posebno u domenu malih energetskih kompanija - objasnio je urednik poljskog internet portala "Visoki napon" Rafal Zasun.
Ruski "Gasprom" i njegovi partneri iz Nemačke, Francuske, Švajcarske i Holandije su već povukli svoje zahteve za spajanje. Kada je upitan da li to znači da oni neće finansirati izgradnju gasovoda "Severni tok 2", Rafal Zasun je rekao da on tako ne misli.
UPRKOS EMBARGU: Putin otvorio novi terminal aerodroma u Volgogradu
- Naravno, ne. Ne mislim da su odustali. Oni će verovatno gledati kako da iskoriste rupe u zakonu i zaobiđu odluku poljske antimonopolske komisije, za koju mislim da nije konačna. Da bismo imali bolju sliku situacije, moramo se više udubiti u poljsku i legislativu EU - rekao je Rafal.
- EU kao celina neće podržati ovakvu odluku zato što prosto nije ovlašćena da čini tako nešto. Odluka je na Evropskoj komisiji. Kako god bilo, kako bi projekat prošao, mora da se poklapa sa propozicijama Trećeg energetskog paketa - rekao je Rafal.
NAPREDAK RUSKE TEHNOLOGIJE: "Rosatom" razvija najefikasniju nuklearku
Utisak koji u ovom odnosu preovlađuje je da Poljska svoju antimonopolsku agenciju koristi kao oružje u borbi za sopstvene ekonomske interese.
Varšava planira da izgradi novi terminal za tečni gas koji će dobijati sa gasnih polja iz Norveške, dok bi "Severni tok 2" upotpunio postojeći terminal za gas u mestu Svinojušće. Takođe, Poljska oba terminala vidi kao ključni faktor koji će joj pomoći da postane važno gasno čvorište i da se bolje pozicionira u odnosu na države osnivače EU, pre svega Nemačku.
NEMAČKI POLITIČARI ZA RAT: Naoružajte Kijev i produžite sankcije Rusiji
Projekat gasovoda "Severni tok" podrazumeva izgradnju dve cevi gasovoda sa kapacitetom 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, koji će se transportovati od Rusije do Nemačke ispod Baltičkog mora.
Sporazum o izgradnji gasovoda je potpisan početkom septembra 2014. godine, tokom Istočnog ekonomskog foruma u ruskom Vladivostoku. Novi konzorcijum je uspostavljen od strane "Gasproma", "E.ON-a", "Šela", "Basf-a", "OMV-a", "Engie-a" i "Wintershall-a". "Gaspromov" udeo u ovom poslu je 50 posto, dok je udeo ostalih partnera po 10 posto.
U decembru 2015. su zvaničnici "Gasproma" izjavili da se početak korišćenja gasovoda "Severni tok 2" očekuje u poslednjem kvartalu 2019. godine.