ГАСНИ РАТ: Пољска БЛОКИРА "СЕВЕРНИ ТОК 2"
Пољска антимонополска регулаторна агенција је блокирала успостављање заједничког предузећа које би било ангажовано на изградњи и ескплоатацији гасовода "Северни ток 2".
- Најпре, регулаторна агенција делује као антимонополска организација. Затим, ова одлука може бити објашњена тиме што би имплементација "Северног тока 2" нарушила конкуренцију на енергетском тржишту, посебно у домену малих енергетских компанија - објаснио је уредник пољског интернет портала "Високи напон" Рафал Засун.
Руски "Гаспром" и његови партнери из Немачке, Француске, Швајцарске и Холандије су већ повукли своје захтеве за спајање. Када је упитан да ли то значи да они неће финансирати изградњу гасовода "Северни ток 2", Рафал Засун је рекао да он тако не мисли.
УПРКОС ЕМБАРГУ: Путин отворио нови терминал аеродрома у Волгограду
- Наравно, не. Не мислим да су одустали. Они ће вероватно гледати како да искористе рупе у закону и заобиђу одлуку пољске антимонополске комисије, за коју мислим да није коначна. Да бисмо имали бољу слику ситуације, морамо се више удубити у пољску и легислативу ЕУ - рекао је Рафал.
- ЕУ као целина неће подржати овакву одлуку зато што просто није овлашћена да чини тако нешто. Одлука је на Европској комисији. Како год било, како би пројекат прошао, мора да се поклапа са пропозицијама Трећег енергетског пакета - рекао је Рафал.
НАПРЕДАК РУСКЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ: "Росатом" развија најефикаснију нуклеарку
Утисак који у овом односу преовлађује је да Пољска своју антимонополску агенцију користи као оружје у борби за сопствене економске интересе.
Варшава планира да изгради нови терминал за течни гас који ће добијати са гасних поља из Норвешке, док би "Северни ток 2" употпунио постојећи терминал за гас у месту Свинојушће. Такође, Пољска оба терминала види као кључни фактор који ће јој помоћи да постане важно гасно чвориште и да се боље позиционира у односу на државе осниваче ЕУ, пре свега Немачку.
НЕМАЧКИ ПОЛИТИЧАРИ ЗА РАТ: Наоружајте Кијев и продужите санкције Русији
Пројекат гасовода "Северни ток" подразумева изградњу две цеви гасовода са капацитетом 55 милијарди кубних метара гаса годишње, који ће се транспортовати од Русије до Немачке испод Балтичког мора.
Споразум о изградњи гасовода је потписан почетком септембра 2014. године, током Источног економског форума у руском Владивостоку. Нови конзорцијум је успостављен од стране "Гаспрома", "Е.ОН-а", "Шела", "Басф-а", "ОМВ-а", "Енгие-а" и "Wintershall-a". "Гаспромов" удео у овом послу је 50 посто, док је удео осталих партнера по 10 посто.
У децембру 2015. су званичници "Гаспрома" изјавили да се почетак коришћења гасовода "Северни ток 2" очекује у последњем кварталу 2019. године.