Koliko košta besplatno zdravstvo u Srbiji?
Mada su pregledi i intervencije besplatni za pacijente koji imaju zdravstveno osiguranje, odnosno overene knjižice, to ne znači da zdravstvene usluge nemaju svoju cenu.
Cene zdravstvenih usluga utvrđene su na osnovu normativa rada i uprosečenih troškova poslovanja zdravstvenih ustanova!
Naime, sve plaća država, tačnije Republički fond za zdravstveno osiguranje. Tako je, na primer, cena igle 2,2, a šprica 3,3 dinara, uzorkovanje krvi je 105,33 dinara, a za jedan rutinski pregled, poput ultrazvuka abdomena, RFZO zdravstvenoj ustanovi prebaci 2.220 dinara.
JAJA SKUPLJA ZA 40 ODSTO: Šokiraćete se novim cenama, a poslodavci imaju OPRAVDANJE!
Dr Verica Lazić, direktorka RFZO, objašnjava da Pravilnik o utvrđivanju cena zdravstvenih usluga pokriva usluge koje se osiguranicima pružaju na primarnom sekundarnom i tercijarnom nivou zdravstvene zaštite.
Cene zdravstvenih usluga utvrđene su na osnovu normativa rada i uprosečenih troškova poslovanja zdravstvenih ustanova. Međutim, RFZO državnim zdravstvenim ustanovama ne plaća po ceni zdravstvene usluge, već otkupom plana rada kroz obezbeđivanje naknade za plate i prevoz za radnike koji pružaju zdravstvenu zaštitu, energente, materijalne troškove, ishranu, lekove i medicinska sredstva. Privatnim zdravstvenim ustanovama RFZO plaća po ceni zdravstvene usluge.
U Srbiji svaki građanin ima pravo na zdravstveno osiguranje. Građanima koji imaju prihode deo se odvaja za to osiguranje, dok za one koji ih nemaju zdravstveno osiguranje plaća država.
Najskuplji pacijent u 2016. godini bio je petnaestogodišnjak iz Novog Sada za čije lečenje je Republički fond za zdravstveno osiguranje za 12 meseci izdvojio čak 135 miliona dinara.