Колико кошта бесплатно здравство у Србији?
Мада су прегледи и интервенције бесплатни за пацијенте који имају здравствено осигурање, односно оверене књижице, то не значи да здравствене услуге немају своју цену.
Цене здравствених услуга утврђене су на основу норматива рада и упросечених трошкова пословања здравствених установа!
Наиме, све плаћа држава, тачније Републички фонд за здравствено осигурање. Тако је, на пример, цена игле 2,2, а шприца 3,3 динара, узорковање крви је 105,33 динара, а за један рутински преглед, попут ултразвука абдомена, РФЗО здравственој установи пребаци 2.220 динара.
ЈАЈА СКУПЉА ЗА 40 ОДСТО: Шокираћете се новим ценама, а послодавци имају ОПРАВДАЊЕ!
Др Верица Лазић, директорка РФЗО, објашњава да Правилник о утврђивању цена здравствених услуга покрива услуге које се осигураницима пружају на примарном секундарном и терцијарном нивоу здравствене заштите.
Цене здравствених услуга утврђене су на основу норматива рада и упросечених трошкова пословања здравствених установа. Међутим, РФЗО државним здравственим установама не плаћа по цени здравствене услуге, већ откупом плана рада кроз обезбеђивање накнаде за плате и превоз за раднике који пружају здравствену заштиту, енергенте, материјалне трошкове, исхрану, лекове и медицинска средства. Приватним здравственим установама РФЗО плаћа по цени здравствене услуге.
У Србији сваки грађанин има право на здравствено осигурање. Грађанима који имају приходе део се одваја за то осигурање, док за оне који их немају здравствено осигурање плаћа држава.
Најскупљи пацијент у 2016. години био је петнаестогодишњак из Новог Сада за чије лечење је Републички фонд за здравствено осигурање за 12 месеци издвојио чак 135 милиона динара.