DA LI ĆE GORIVO U SRBIJI POSKUPETI: Naftne kompanije na potezu!
U Srbiji je manja potrošnja goriva, nema razloga za rast cena
Potrošnja goriva u Srbiji je ove godine opala za desetak procenata, a cena nafte se stabilizovala i ne treba očekivati promene cene goriva, rekao je danas generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović.
Prosečne plate i cene goriva u regionu: Koliko Srbi rade za pun rezervoar, a koliko je potrebno komšijama?
Šta je poskupelo u Srbiji, a šta je jeftinije: Stigli najnoviji podaci!
NOVI ZAHTEVI PRED NARODNOM BANKOM SRBIJE: Traži se potpuna zabrana naplate troškova obrade kredita!
On je na okruglom stolu "Energetska tranzicija i uticaj Covid 19" istakao da je tokom čitave godine snabdevanje u Srbiji stabilno, a da su promene tokom covid krize imale negativan uticaj na prodaju goriva.
- Potrošnja derivata pala je za desetak procenata. Od 1. marta do sada prodaja na benzinskim stanicama pala je za oko 12 posto - rekao je Mićović.
Podsetio je da je zbog uticaja sa svetskog tržišta u Srbiji gorivo tokom covid krize imalo i niskih cena goriva koje su u jednom periodu bile smanjene do 30 dinara za dizel i 27 dinara za benzin.
- Zabrinjava što pri ovim cenama naftna privreda nema novca za investicije, i pitanje je kada i ukoliko se globalna potražnja za naftom bude vratila na nivo pre pandemije, da li će naftna privreda moći da odgovori takvim zahtevima - rekao je on.
Dodao je da bi u Srbiji trebalo povesti više računa možda o stvaranju obaveznih rezervi nafte koje su garant sigurnosti snabdevanja.
- Nikad se ne zna šta će doneti vreme koje je pred nama, kao nikada do sada da obavezne rezerve nafte, i derivata nafte, dostignu što veći nivo u što kraćem vremenskom periodu - rekao je on.
Troškovi naftnih kompanija u ovom trenutku su stabilni i nema razloga za promenu cena goriva, rekao je on i dodao da ipak treba da se vidi šta će država uraditi kada bude planirala budžet za 2021. godinu jer će tražiti nove izvore finansiranja.
- Nadamo se da to neće biti nove dažbine na gorivo jer mi i u ovom trenutku u Srbiji imamo ubedljivo najveće dažbine pre svega na dizel koji pokreće ekonomiju, u odnosu na sve zemlje u našem okruženju - zaključio je Mićović.