NIJE TEŠKO, A REZULTATI ODMAH VIDLJIVI: Evo kako da uštedite novac, ovih deset trikova će vam sigurno pomoći
Bez obzira da li ste početnik ili "stručnjak" za štednju, uvek postoje neki novi trikovi koje možete naučiti da biste štedeli još više.
Ponekad morate da nadmudrite svoj mozak, a ponekad je dovoljno samo da postaviti neka lična pravila. Ovih dana imate i dodatni motiv - počela je nedelja štednje.
Bitno je da postavite cilj koji će vas motivisati da štedite. Cilj može biti novi tehnički uređaj, letovanje, zimovanje, deo nameštaja za vaš stan, neophodna obuća ili odeća, godišnji pregled kod doktora, mesečni računi. Za početak možete napraviti kratkoročan cilj, odnosno cilj za čije ostvarenje je potrebna manja suma novca. I jednostavno počnice da štedite.
POSKUPLJUJE OSNOVNA ŽIVOTNA NAMIRNICA: Cene divljaju od Rusije do Amerike, čak i Kina u panici - prave se ZALIHE
NEKIMA JE 30 EVRA VEĆ LEGLO NA RAČUN, A NEKIMA ĆE DANAS: Ovo su odgovori na sve dileme, dva su najčešća i najbitnija
CENE POLOVNJAKA OTIŠLE PREVISOKO: Ova dva faktora znatno uticala na povećanje, a nove prognoze ne ulivaju poverenje
Sastavljanje plana će vam pomoći da jasno sagledate vaše prihode i troškove, a zatim definišete iznos koji vam je potreban za ostvarenje cilja, kao i rok do koga planirate da sakupite potreban novac. Idealno bi bilo da definišite plan štednje za svaki mesec. Bez jasno definisanog cilja nećete imati osećaj da u potpunosti vladate štednjom.
Ako prilikom podizanja novca koristite bankomat drugih banaka, verovatno će vam za korišćenje uzeti proviziju. Prosečna cena provizije može iznositi od 150 do 300 dinara i iako ne zvuči puno, tokom godine može da preraste u veći iznos.
Odvajanje 1.000 dinara nedeljno nećete previše osetiti, a kroz godinu dana imaćete ušteđevinu od 53.000 dinara koje će vam svakako dobro doći. Možete svake nedelje novac prebaciti na poseban račun ili ga staviti u kasicu.
Ako umesto suve hrane i peciva, za ručak na poslu nosite kuvanu hranu, dugoročno će to pozitivno uticati i na vaše zdravlje i liniju. Godišnja ušteda istovremeno može da bude i do 60.000 dinara. Recimo da na naručivanje i kupovanje brze hrane dnevno u proseku dajete 400 dinara. Na 24 radna dana mesečno ćete na hranu izdvojiti minimum 9.600 dinara. Godišnje ta cifra dostiže više od 115.000. Za ručak spremljen kod kuće mesečno će vam trebati oko 4.500 dinara, a razlika je ogromna.
Okupite članove svoje porodice i predstavite im svoj cilj i plan. Kada cilj postane zajednički, imaćete veću podršku za štednju i lakše ćete ostvariti cilj. Decu biste trebali još od malih nogu da naučite kako da rasporede i uštede novac kako bi kasnije bolje upravljali sopstvenim finansijama. Treba ih naučiti da nije mudro odmah potrošiti sav novac koji dobiju. Stoga, pre nego što odete u zajedničku kupovinu, napravite spisak onoga što ćete kupiti.
Umesto da plaćate nekom da nešto uradi za vas, ponudite mu kompenzaciju. Nikad ne znate kome će dobro doći neka veština koju imate.
Nije loše ni da imate štedni račun. Kada vam legne plata, na njega možete prebacivati novac u iznosu koji mislite da vam tokom tog meseca neće biti potreban.
Ne znate šta imaš dok to ne nestane, zbog čega pretvaranje da imate manje može biti kreativan način da uštedite novac. Postavite automatsko prenošenje novca sa vašeg tekućeg računa na vaš štedni račun, tako će sve što vam ostane tokom jednog meseca odmah otići na štednju. Iskoristite sva raspoloživa sredstva za ualganje u dodatni penzioni fond. Pored toga, možete otvoriti i štedni račun u odvojenoj banci, tako da niste u iskušenju da prenosite novac na vaš tekući račun.
Racionalizujte kupovinu
Vreme je novac, a novac je jednak vremenu. Umesto da razmišljate o kupovini kao o monetarnoj transakciji, posmatrajte ga kao potrošnju vašeg vremena. Recimo, ako želite da kupite nekoliko parfema u iznosu od 100 evra, to vas košta 20 evra po satu. Da li je pet sati vašeg vremena vredno tih parfema?