NOVI UDARAC NA DŽEP GRAĐANA: Stiže još jedno poskupljenje, moguće nestašice
Poslednjih meseci cene u Srbiji vrtoglavo rastu, a čini se da poskupljenjima nema kraja.
Nedostatak sirovina i njihovo poskupljenje doveli su do krize na svetskom nivou. Zbog poskupljenja nafte porasli su troškovi transporta, što usporava isporuke, pa se trgovci suočavaju sa praznim lagerima.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/16/profimedia-0275792581.jpg?itok=dAkKoNt7)
MOJA PRVA PLATA: Konačan izbor prijavljenih kandidata
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/06/130724217_10223525209787240_6169547851209883736_n.jpg?itok=bdWTp4LJ)
STIŽE NOVA ISPLATA NA RAČUN GRAĐANA! Evo koliko i kada leže novac
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/10/pjimage_16.jpg?itok=RHiqGJBa)
CENA OVOG OGREVA RASTE, A KUPACA SVE VIŠE? Ljudi ostavljaju drva i ugalj jer im se ovo VIŠE ISPLATI
Prodavci u Srbiji ističu da su zalihe tehničke robe na minimumu i da će verovatno biti sve rasprodato do Nove godine. Nakon toga, zbog skupljih isporuka u radnje i onlajn prodavnice, verovatno će i cene da budu više.
- Doći će do povećanja cena. Generalno na tržištu očekivanja su od 30 odsto, to je okvirni procenat poskupljenja - kaže menadžer jedne prodavnice tehničke robe.
Kako navode upućeni, pomeranje cene proizvoda uslovilo i to što je jedan kontejner u nabavci koštao dve do tri hiljade dolara, a u ovom trenutku čak 18-20 hiljada. Nestašice svi najavljuju, a prodavci se ipak trude da dođu do zaliha najtraženijih proizvoda.
U Kini je proizvodnja usporena od početka pandemije, a to se nastavilo i ove godine, a na udaru su proizvodnja poluprovidnika za automobile, tehničke uređaje i mobilne telefone za čime je potražnja, a zalihe smanjene i nedovoljne.
GUBICI I U INDUSTRIJI AUTOMOBILA
Ista sudbina u narednom periodu čeka i automobilsku industriju, gde je došlo do smanjenja zaliha, zastoja u proizvodnji i skupljeg transporta, a potražnja je sve veća.
- U nekom prethodnom periodu osećamo povećanu potražnju. Primećujemo dosta problema i izazova u snabdevanju, ali za sada se dobro nosimo sa tim - navodi direktor marketinga jedne automobilske kuće.
Kako navode stručnjaci, stabilizacija na tržištu se ne očekuje pre 2023. godine.