STRUČNJACI OTKRILI: Srbi sve više novca TROŠE NA OVAJ NAČIN!
Porastao je broj transakcija u evrima i dolarima.
Podaci pružalaca platnih usluga pokazuju da građani Srbije sve više kupuju preko interneta. Tromesečni trend rasta je potvrđen i na međugodišnjem nivou, pa je u 2023. godini zabeleženo 59,2 miliona plaćanja, što je 37 procenata više nego za celu 2022. godinu, saopštila je Narodna banka Srbije (NBS).
ZA TILI ČAS! Evo kako neko može da prima PENZIJU umesto vas, lakše je nego što mislite
EVO KAKO NAS TRGOVCI VARAJU: Svi smo ŽRTVE psihološke PREVARE, otkriven je i niz dokaza da NIŠTA nije slučajno
NOVE POVIŠICE ZA MESEČNE NAKNADE: Lepa vest za rehabilitovane građane
- Dinarska plaćanja (broj obavljenih kupovina) u 2023. godini beleže rast od 33 procenta u odnosu na prethodnu godinu, dok je vrednost obavljenih kupovina povećana za 40,6 procenata i iznosi 114,4 milijarde dinara. Ovakvih plaćanja bilo je ukupno 40,6 miliona, od čega je na internet stranicama domaćih trgovaca obavljeno više od 37,8 miliona kupovina, čija vrednost dostiže 109,2 milijarde dinara - ističe se u saopštenju NBS.
KAKVO JE STANJE NA STRANIM INTERNET STRANICAMA?
Kada je reč o plaćanjima na stranim internet stranicama, zabeležen je rast broja transakcija u evrima od 52,6 procenata (10,5 miliona naspram 6,9 miliona plaćanja) u odnosu na 2022. godinu, dok je njihova vrednost veća za 41,7 procenata (523,2 miliona evra naspram 369,3 miliona evra).
Slično tome, broj plaćanja u američkim dolarima na internetu raste za 49,3 procenta (7,2 miliona naspram 4,8 miliona plaćanja), dok je njihova vrednost veća za 26,1 procenat (174,7 miliona dolara naspram 138,6 miliona dolara) u odnosu na 2022. godinu.
- Građani Srbije pretežno kupuju na domaćim internet stranicama, a broj tako obavljenih kupovina je za 10 miliona viši nego prethodne godine. Navedeni podaci se ne odnose na robu plaćenu pouzećem, s obzirom na to da Narodna banka Srbije ne raspolaže pomenutim podacima, već isključivo podacima kada kupac plati robu ili uslugu preko internet stranice trgovca - pojašnjavaju iz NBS.
Grafički pregled podataka u vezi sa pružanjem platnih usluga i izdavanjem elektronskog novca za period 2022–2023. godine dostupan je na internet prezentaciji Narodne banke Srbije u delu za statistiku platnog sistema.
(Srbija Danas/ eKapija)