СТРУЧЊАЦИ ОТКРИЛИ: Срби све више новца ТРОШЕ НА ОВАЈ НАЧИН!
Порастао је број трансакција у еврима и доларима.
Подаци пружалаца платних услуга показују да грађани Србије све више купују преко интернета. Тромесечни тренд раста је потврђен и на међугодишњем нивоу, па је у 2023. години забележено 59,2 милиона плаћања, што је 37 процената више него за целу 2022. годину, саопштила је Народна банка Србије (НБС).
ЗА ТИЛИ ЧАС! Ево како неко може да прима ПЕНЗИЈУ уместо вас, лакше је него што мислите
ЕВО КАКО НАС ТРГОВЦИ ВАРАЈУ: Сви смо ЖРТВЕ психолошке ПРЕВАРЕ, откривен је и низ доказа да НИШТА није случајно
НОВЕ ПОВИШИЦЕ ЗА МЕСЕЧНЕ НАКНАДЕ: Лепа вест за рехабилитоване грађане
- Динарска плаћања (број обављених куповина) у 2023. години бележе раст од 33 процента у односу на претходну годину, док је вредност обављених куповина повећана за 40,6 процената и износи 114,4 милијарде динара. Оваквих плаћања било је укупно 40,6 милиона, од чега је на интернет страницама домаћих трговаца обављено више од 37,8 милиона куповина, чија вредност достиже 109,2 милијарде динара - истиче се у саопштењу НБС.
КАКВО ЈЕ СТАЊЕ НА СТРАНИМ ИНТЕРНЕТ СТРАНИЦАМА?
Када је реч о плаћањима на страним интернет страницама, забележен је раст броја трансакција у еврима од 52,6 процената (10,5 милиона наспрам 6,9 милиона плаћања) у односу на 2022. годину, док је њихова вредност већа за 41,7 процената (523,2 милиона евра наспрам 369,3 милиона евра).
Слично томе, број плаћања у америчким доларима на интернету расте за 49,3 процента (7,2 милиона наспрам 4,8 милиона плаћања), док је њихова вредност већа за 26,1 проценат (174,7 милиона долара наспрам 138,6 милиона долара) у односу на 2022. годину.
- Грађани Србије претежно купују на домаћим интернет страницама, а број тако обављених куповина је за 10 милиона виши него претходне године. Наведени подаци се не односе на робу плаћену поузећем, с обзиром на то да Народна банка Србије не располаже поменутим подацима, већ искључиво подацима када купац плати робу или услугу преко интернет странице трговца - појашњавају из НБС.
Графички преглед података у вези са пружањем платних услуга и издавањем електронског новца за период 2022–2023. године доступан је на интернет презентацији Народне банке Србије у делу за статистику платног система.
(Србија Данас/ еКапија)