ZAŠTO NAS TRGOVCI DERU: Garderoba 500 i više dinara skuplja u odnosu na države EU
Plaćamo i 1500 dinara više za istu stvar, evo i zašto
Verovatno ste primetili da se razlikuje cena garderobe i da istu stvar plaćamo skuplje u odnosu na države članice EU. Na primer, ako u inostranstvu jakna košta 50 evra, što je u dinarima 6.000 dinara, mi je nećemo plaćati 6.000, već 7.500 dinara.
Zoran Nikolić iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije objašnjava za portal SrbijaDanas.com zašto je to tako.
Prvo mi nismo članica EU, zemlje Evropske unije između sebe ne plaćaju nikakav porez, mi plaćamo neki, bez obzira na to što smo potpisali sporazum o slobodnoj trgovini. Tu su i carinske dažbine, a i porez se razlikuje od zemlje do zemlje sa kojom Srbija posluje -kaže Nikolić.
Srbi sve češće plaćaju račune preko interneta, ali očekuje ih PRAVO IZNENAĐENJE
Drugi faktor je prema rečima potpredsednika Nikolića poslovno okruženje. Naše tržište je malo, mi smo zemlja od 7 miliona stanovnika, neki veliki brendovi u Srbiji i nemaju predstavništvo, već posluju preko posrednika, a i to košta. I treći faktor je onaj koji osećamo na svojoj koži - Slaba kupovna moć, nedostatak konkurencije, malo domaćih prozvođača...sve to utiče da stvari plaćamo skuplje, počev od hrane, garderobe, veša, kozmetike.
Na pitanje da li država može da uradi nešto po tom pitanju gospodin Nikolić kaže da država nema pravo da se meša u tržišnu ekonomiju, i da ne može da ograničava ni cene osnovnih životnih namirnica, a kamoli garderobe.
- Dok god ima kupaca, stvari će se prodavati po takvim cenama - kaže Nikolić za naš portal i dodaje da je rešenje u domaćim prozvođačima, koji mogu da ponude jeftinije i kvalitetnije.