ЗАШТО НАС ТРГОВЦИ ДЕРУ: Гардероба 500 и више динара скупља у односу на државе ЕУ
Плаћамо и 1500 динара више за исту ствар, ево и зашто
Вероватно сте приметили да се разликује цена гардеробе и да исту ствар плаћамо скупље у односу на државе чланице ЕУ. На пример, ако у иностранству јакна кошта 50 евра, што је у динарима 6.000 динара, ми је нећемо плаћати 6.000, већ 7.500 динара.
Зоран Николић из Националне организације потрошача Србије објашњава за портал SrbijaDanas.com зашто је то тако.
Прво ми нисмо чланица ЕУ, земље Европске уније између себе не плаћају никакав порез, ми плаћамо неки, без обзира на то што смо потписали споразум о слободној трговини. Ту су и царинске дажбине, а и порез се разликује од земље до земље са којом Србија послује -каже Николић.
Срби све чешће плаћају рачуне преко интернета, али очекује их ПРАВО ИЗНЕНАЂЕЊЕ
Други фактор је према речима потпредседника Николића пословно окружење. Наше тржиште је мало, ми смо земља од 7 милиона становника, неки велики брендови у Србији и немају представништво, већ послују преко посредника, а и то кошта. И трећи фактор је онај који осећамо на својој кожи - Слаба куповна моћ, недостатак конкуренције, мало домаћих прозвођача...све то утиче да ствари плаћамо скупље, почев од хране, гардеробе, веша, козметике.
На питање да ли држава може да уради нешто по том питању господин Николић каже да држава нема право да се меша у тржишну економију, и да не може да ограничава ни цене основних животних намирница, а камоли гардеробе.
- Док год има купаца, ствари ће се продавати по таквим ценама - каже Николић за наш портал и додаје да је решење у домаћим прозвођачима, који могу да понуде јефтиније и квалитетније.