Na opremanje ĐAKA PRVAKA ode jedna prosečna plata
Za osmake knjige najskuplje
Početak nove školske godine se približio.
Đaci i njihovi roditelji su u završnim pripremama, a pred 1. septembar potrebno je nabaviti mnoštvo stvari. Osim za udžbenike, novac je potrebno izdvojiti i za sveske, olovke, lektire, a kada se sve to sabere, još i sa džeparcem za užinu koji će roditelji izdvajati tokom cele godine i onda pomnoži sa dva, ukoliko u porodici ima više đaka, dolazimo do zaista pozamašne cifre.
NIJE ZA ŠALU: Evo koliko najviše sme da bude težak ŠKOLSKI RANAC, a da ne bude poguban po kičmu deteta
KNJIGE MOGU I NA RATE: Za udžbenike potrebno izdvojiti više od 100 evra
Iz razreda u razred, spisak potrebnih nastavnih jedinica je sve duži. Iako se udžbenici iz kojih đaci uče mogu razlikovati od škole do škole, najskuplje će proći roditelji čija deca kreću u 7. i 8. razred osnovne škole.
Ako bismo uzeli u obzir spisak potrebne literature za jednu školu u Srbiji, došli bismo do podataka da će roditelji u nižim razredima osnovne škole morati da izdvoje oko 7.000 dinara za nove udžbenike, a u višim ta brojka prelazi 10.000.
Jedan udžbenik iz nekog predmeta jednostavno nije sasvim dovoljan. Uz njega, potrebni su radni listovi, materijali, a definitivno je u nižim razredima osnovne škole najteže izboriti se sa svim nastavnim jedinicama potrebnim za srpski jezik.
Za ovaj predmet, iz godine u godinu, teško da ćete moći da izdvojite ispod 1.000 dinara, a posebno se izdvaja 2. razred za koji je za radnu svesku, gramatiku, čitanku neophodno izdvojiti preko 2.000 dinara.
Za potrebe đaka prvaka, roditelji će morati da izdvoje čak i više od jedne prosečne plate, koja u Srbiji, prema Republičkom zavodu za statsitiku iznosi 55.380 dinara.
U spisak literature ulaze užbenici i za likovnu kulturu i muzičko vaspitanje, a sa knjigama neophodnim za engleski jezik dolazimo do brojke od skoro 7.000 dinara.
Kada se sve to sabere sa novim rancem za prvaka, pernicom, lenjirima, olovkama i gumicama, blokovima, eto još nekoliko dodatnih hiljada na račun. Uz ishranu, džeparac, ekskurzije i izlete, pa i sportske aktivnosti zaista možemo reći da besplatno školovanje nije nimalo besplatno.
Oko 5.000 - 7.000 za knjige potrebno je izdvajati tokom prve četiri godine školovanja. Ta brojka se skoro duplira skokom u više razrede, odnosno polaskom u 5. koji sa sobom donosi nove predmete.
Profesor vas MRZI? Postoji 5 načina kako se izboriti, prvi je NAJPAMETNIJI
KO IMA PRAVA NA BESPLATNE UDŽBENIKE? Ministarstvo prosvete je i ove godine obezbedio potreban budžet za školstvo
PEVAJ SRBIJO, TVOJA DECA IMAJU ZNANJE: Momčilo iz Niša osvojio medalju na Međunarodnoj olimpijadi iz astronomije
Udžbenici za istoriju, geografiju i biologiju u proseku koštaju oko 800 dinara, a svake godine je potrebno pozamašnu sumu izdvojiti i za predmet Tehnika i tehnologija za koji su potrebni i različiti materijali i radne sveske.
U višim razredima, roditelji moraju u proseku da izdvoje od 10.000 - 12.000 dinara za komplet udžbenika.
Kao i svake godine, najskuplje su knjige za osmi razred čiji komplet sadrži 25 udžbeničkih jedinica i košta skoro 17.000 dinara.
PRONAĐENO REŠENJE ZA PROBLEM ZAVISNOSTI: Evo kako da tinjedžeri prestanu da konzumiraju ALKOHOL I CIGARETE (VIDEO)