KORAK BLIŽE NACIONALNOM KOMPLETU UDŽBENIKA: Formirana radna grupa za izmenu i dopunu zakona
Inače, važeći Zakon o udžbenicima donet je 2009. godine i njime je liberalizovano tržite
Radna grupa koja će raditi na izmenama i dopunama zakona, kako bi se napravio osnov za uvođenje udžbenika od posebnog nacionalnog interesa za osnovnu i srednju školu, formirana je u sredu.
OGLASIO SE MINISTAR RUŽIĆ: Novi udžbenici će biti spremni za školsku 2022/2023 godinu
OTKRIVAMO KOLIKO JE TAČNO DECE ZARAŽENO U SRPSKIM ŠKOLAMA: Ima li prelaska na potpunu onlajn nastavu?
POZNAT DATUM ODRŽAVANJA PROBNOG TESTA MATURE: Ove mere će strogo morati da se poštuju!
Predloženo je da udžbenički komplet od posebnog nacionalnog interesa čine udžbenik za srpski jezik i književnost, istoriju i geografiju.
Ovo je u sredu saopštilo Ministarstvo prosvete, a ovim je počela realizacija inicijative koju je pokrenuo predsednik Aleksandar Vučić da javni izdavač objavljuje udžbenike za ove predmete.
- Očekuje se da će Nacrt izmena i dopuna Zakona o udžbenicima biti spreman do polovine ovog meseca - navode iz Ministarstva.
Inače, važeći Zakon o udžbenicima donet je 2009. godine i njime je liberalizovano tržite, a najveći udeo dobile su izdavačke kuće čiji su vlasnici Nemci, Hrvati i Slovenci.
U Zavodu spremni za posao
U Zavodu za udžbenike kažu da su spremni da kvalitetno i profesionalno izvedu izdavanje nacionalnih udžbenika ukoliko im, kao jedinom državnom izdavaču, bude poveren ovaj posao.
- Nema razloga da se sumnja u kuću koja postoji više od šest decenija i koja je dokazala da je udžbenik sveta knjiga iz koje se stiče znanje za ceo život - rekla je Jelena Ivanović iz Zavoda za udžbenike.
Od tada je državni Zavod za udžbenike marginalizovan i ima svega tri odsto udela u tržištu udžbenika.
Takođe, jedno od važnih pitanja, tokom ovog procesa, kako se najavljuje, biće i izbor autora udžbenika. Na pitanje kako se biraju autori, istoričar dr Momčilo Pavlović, koji je i sam kao autor ili koautor pisao udžbenike iz istorije, navodi da ne postoji posebna norma koja to reguliše.
- Autore biraju izdavačke kuće, odnosno njihove redakcije i glavni urednici. Stručnu ocenu kvaliteta rukopisa udžbenika daje Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, odnosno Pokrajinski zavod, čije komisije i recenzenti ispituju da li je udžbenik napisan na osnovu usvojenog programa i da li su poštovani standardi kvaliteta - pojašnjava on.
- Ukoliko dobije pozitivno mišljenje, napisani udžbenik vraća se ministru prosvete koji ga odobrava - dodaje.
Ako Zavod ima primedbe, vraća rukopis izdavaču koji je dužan da u roku od 10 dana ispravi uočene slabosti. Ukoliko se izdavač ne slaže sa primedbama Zavoda, može zatražiti ekspertizu, na osnovu koje ministar donosi mišljenje.