КОРАК БЛИЖЕ НАЦИОНАЛНОМ КОМПЛЕТУ УЏБЕНИКА: Формирана радна група за измену и допуну закона
Иначе, важећи Закон о уџбеницима донет је 2009. године и њиме је либерализовано тржите
Радна група која ће радити на изменама и допунама закона, како би се направио основ за увођење уџбеника од посебног националног интереса за основну и средњу школу, формирана је у среду.
ОГЛАСИО СЕ МИНИСТАР РУЖИЋ: Нови уџбеници ће бити спремни за школску 2022/2023 годину
ОТКРИВАМО КОЛИКО ЈЕ ТАЧНО ДЕЦЕ ЗАРАЖЕНО У СРПСКИМ ШКОЛАМА: Има ли преласка на потпуну онлајн наставу?
ПОЗНАТ ДАТУМ ОДРЖАВАЊА ПРОБНОГ ТЕСТА МАТУРЕ: Ове мере ће строго морати да се поштују!
Предложено је да уџбенички комплет од посебног националног интереса чине уџбеник за српски језик и књижевност, историју и географију.
Ово је у среду саопштило Министарство просвете, а овим је почела реализација иницијативе коју је покренуо председник Александар Вучић да јавни издавач објављује уџбенике за ове предмете.
- Очекује се да ће Нацрт измена и допуна Закона о уџбеницима бити спреман до половине овог месеца - наводе из Министарства.
Иначе, важећи Закон о уџбеницима донет је 2009. године и њиме је либерализовано тржите, а највећи удео добиле су издавачке куће чији су власници Немци, Хрвати и Словенци.
У Заводу спремни за посао
У Заводу за уџбенике кажу да су спремни да квалитетно и професионално изведу издавање националних уџбеника уколико им, као једином државном издавачу, буде поверен овај посао.
- Нема разлога да се сумња у кућу која постоји више од шест деценија и која је доказала да је уџбеник света књига из које се стиче знање за цео живот - рекла је Јелена Ивановић из Завода за уџбенике.
Од тада је државни Завод за уџбенике маргинализован и има свега три одсто удела у тржишту уџбеника.
Такође, једно од важних питања, током овог процеса, како се најављује, биће и избор аутора уџбеника. На питање како се бирају аутори, историчар др Момчило Павловић, који је и сам као аутор или коаутор писао уџбенике из историје, наводи да не постоји посебна норма која то регулише.
- Ауторе бирају издавачке куће, односно њихове редакције и главни уредници. Стручну оцену квалитета рукописа уџбеника даје Завод за унапређивање образовања и васпитања, односно Покрајински завод, чије комисије и рецензенти испитују да ли је уџбеник написан на основу усвојеног програма и да ли су поштовани стандарди квалитета - појашњава он.
- Уколико добије позитивно мишљење, написани уџбеник враћа се министру просвете који га одобрава - додаје.
Ако Завод има примедбе, враћа рукопис издавачу који је дужан да у року од 10 дана исправи уочене слабости. Уколико се издавач не слаже са примедбама Завода, може затражити експертизу, на основу које министар доноси мишљење.