Mesto za sva roditeljska pitanja, nedoumice i informacije: Osniva se Nacionalni centar za razvoj deteta
Namera države je da se kreira mesto posvećeno i deci u riziku od zaostajanja
Srbija će kroz dve godine dobiti Nacionalni centar za rani razvoj deteta i inkluziju "Ukras sveta", koji će pružiti sveobuhvatni pristup za sva pitanja i intervencije koje se odnose na rani razvoj deteta, što je posebno važno za decu kod koje je otkriveno zaostajanje u razvoju, ali i njihovim roditeljima.
OBRAZOVNI SISTEM U SRBIJI SVE JAČI I SAVREMENIJI: Od oktobra možete upisati master iz veštačke inteligencije
MATURANTI, JOŠ DANAS U ŠKOLAMA POPUNJAVANJE LISTE ŽELJA: Pazite kako popunjavate i pratite rezultate
STUDIRANJE SRPSKOG JEZIKA I KNJIŽEVNOSTI OD PRESTIŽA DO SUNOVRATA: Ove godine srbistiku mogu upisati i najlošiji đaci
Reč o državnom projektu u koji će biti uloženo između 20 i 22 miliona evra.
Kamen temeljac za izgradnju Centra, na lokaciji na Bežanijskoj kosi, će biti postavljen krajem godine, a radovi će biti završeni na leto 2023.godine.
Centar će na planiranoj površini od oko 17.000 kvadratnih metara imati bazen, fizio-sale, senzornu sobu, trenažni centar, manjež sa zoološkim vrtom, prostor za hipoterapiju, baštu za uzgajanje biljaka...
Prema većini istraživanja, prve tri, odnosno pet godina života čine osnovu, kreirajući i određujući i do 70 odsto kasnijeg razvoja deteta i fokus celokupne zajednice treba da bude na ranom razvoju ako želimo zdravo i razvijeno društvo.
Ustanova će biti mesto za sva pitanja, nedoumice, informacije za roditelje i decu, kao i za struku čiji su fokus deca i njihov razvoj i da je zamišljen da pruži dijagnističku i terapijsku podršku za decu i njihove roditelje i staratelje, kao i za specijalizovanu obuku i treninge za sve one koji se bave ranim razvojem dece.
Namera države je da se kreira mesto posvećeno i deci u riziku od zaostajanja, odnosno deci sa razvojnim kašnjenjem ili razvojnim poteškoćama, kao i deci potpuno redovnog razvoja.
Među prioritetnim aktivnostima bili bi i edukativni programi, odnosno, treninzi za medicinske radnike, roditelje, staratelje i druge uključene u rani razvoja.
Projekat zahteva multisektorski pristup zbog čega je formirana radna grupa koja je uključila ministre Zlatibora Lončara, Dariju Kisić Tepavčević, Branka Ružića, Ratka Dmitrovića, ali i najbolje eksperte iz oblasti autizma, ranog razvoja, kao i predstavnike saveza udruženja za pomoć osobama sa autizmom i drugih institucija.