Šta je Šangajska lista i zbog čega je važno da Srbija poboljša poziciju na njoj
Neformalno rangiranje, ali stvar prestiža
Profesor Stojan Radenović, zahvaljujući kojem je Beogradski univeriztet u prethodnom periodu bio na višoj poziciji na prestižnoj Šangajskoj listi, danas je u razgovoru sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, kao rešenje za bolju poziciju naše nauke u svetu predložio veću podršku mladim naučnicima i ukidanje projektnog finansiranja, umesto kojeg bi, smatra, bilo podsticajno pojedinačno nagrađivanje.
Ko je profesor Radenović kog Vučić hoće da VRATI U SRBIJU? Radove pisao u podrumu a po OVOME se ubrajao među 100 matematičara sveta
"Učinićemo SVE da pametni ljudi OSTANU U SRBIJI" Završen sastanak predsednika Vučića i profesora Radenovića (FOTO)
Univerzitet u Beogradu se na prestižnoj Šangajskoj listi nalazi između 401. i 500. mesta od rangiranih 1000 univerziteta u svetu.
Na ovoj listi Univerzitet u Beogradu se prvi put našao 2012. godine, među 500 rangiranih.
Iako je Šangajska lista neformalna, stvar je prestiža biti na njoj jer obuhvata samo dva odsto svetskih univerziteta, a kriterijumi za rangiranje su: alumni dobitnici Nobelove nagrade (i srodnih disciplinarnih nagrada), nastavnici/istraživači dobitnici Nobelove nagrade (kao i srodnih disciplinarnih nagrada), broj visoko citiranih nastavnika/istraživača u okviru određene naučne oblasti, broj naučnih radova objavljenih u časopisima Science i Nature, broj naučnih radova objavljenih u časopisima sa Science Citation Index i Social Science Citation Index, akademski doprinos prema navedenim indikatorima u odnosu na broj zaposlenih.
Ovo rangiranje sprovodi šangajski Univerzitet Đao Tong još od 2003. godine.
Na prvom mestu nalazi se Harvard.
NIJE ZA ŠALU: Evo koliko najviše sme da bude težak ŠKOLSKI RANAC, a da ne bude poguban po kičmu deteta
Nemate vremena za predavanja, a želite da diplomirate iz kuće? Ovo je najbolje rešenje za vas
STUDENTSKE MUKE: Zbog kojih predmeta nikako ne mogu da diplomiraju?
Na drugom mestu je ove godine Univerzitet Stenford, a na trećem Kembridž.
Među prvih deset univerziteta osam je iz SAD, a dva iz Velike Britanije.