Шта је Шангајска листа и због чега је важно да Србија побољша позицију на њој
Неформално рангирање, али ствар престижа
Професор Стојан Раденовић, захваљујући којем је Београдски универизтет у претходном периоду био на вишој позицији на престижној Шангајској листи, данас је у разговору са председником Александром Вучићем, као решење за бољу позицију наше науке у свету предложио већу подршку младим научницима и укидање пројектног финансирања, уместо којег би, сматра, било подстицајно појединачно награђивање.
Ко је професор Раденовић ког Вучић хоће да ВРАТИ У СРБИЈУ? Радове писао у подруму а по ОВОМЕ се убрајао међу 100 математичара света
"Учинићемо СВЕ да паметни људи ОСТАНУ У СРБИЈИ" Завршен састанак председника Вучића и професора Раденовића (ФОТО)
Универзитет у Београду се на престижној Шангајској листи налази између 401. и 500. места од рангираних 1000 универзитета у свету.
На овој листи Универзитет у Београду се први пут нашао 2012. године, међу 500 рангираних.
Иако је Шангајска листа неформална, ствар је престижа бити на њој јер обухвата само два одсто светских универзитета, а критеријуми за рангирање су: алумни добитници Нобелове награде (и сродних дисциплинарних награда), наставници/истраживачи добитници Нобелове награде (као и сродних дисциплинарних награда), број високо цитираних наставника/истраживача у оквиру одређене научне области, број научних радова објављених у часописима Сциенце и Натуре, број научних радова објављених у часописима са Сциенце Цитатион Index и Социал Сциенце Цитатион Index, академски допринос према наведеним индикаторима у односу на број запослених.
Ово рангирање спроводи шангајски Универзитет Ђао Тонг још од 2003. године.
На првом месту налази се Харвард.
НИЈЕ ЗА ШАЛУ: Ево колико највише сме да буде тежак ШКОЛСКИ РАНАЦ, а да не буде погубан по кичму детета
Немате времена за предавања, а желите да дипломирате из куће? Ово је најбоље решење за вас
СТУДЕНТСКЕ МУКЕ: Због којих предмета никако не могу да дипломирају?
На другом месту је ове године Универзитет Стенфорд, а на трећем Кембриџ.
Међу првих десет универзитета осам је из САД, а два из Велике Британије.