FRILENSERI ILI NOVA DIGITALNA EKONOMIJA? Srbija među državama sa najvećim brojem radnika na digitalnim platformama
Srbija i Rumunija, prema istraživanju Oksfordskog internet instituta, spadaju među države koje na globalnom nivou imaju najveći broj radnika na digitalnim platformama u odnosu na broj stanovnika. I pored toga, o ovoj onlajn ekonomiji budućnosti, u Srbiji niko ne razmišlja.
Tehnološka sposobnost platformi da povežu one kojima je potrebna roba ili usluga sa onima koji je mogu ponuditi otvorila je i čitav niz novih poslovnih mogućnosti programerima, grafičkim dizajnerima, vozačima, profesorima jezika...
Gajenje OVE BILJKE uz minimalan rad donosi svakog meseca i do 60.000 dinara: Sve uloženo se brzo vraća!
MARKO SA 12 GODINA ŽELI DA RAZVIJE SVOJ BIZNIS: Sa babom uzgaja čak i limun (FOTO)
ZBOG KORONA VIRUSA VAM JE REČENO DA RADITE OD KUĆE: Ovo je par saveta kako da budete jednako produktivni
Prva konferencija o platformskoj ekonomiji u istočnoj i jugoistočnoj Evropi, pod nazivom "Reshaping Work Conference", održana je u Novom Sadu krajem februara. Cilj je bio da se otvori diskusiju o uticajima ove ekonomije na budućnost rada, radnika, preduzeća i društva u ovim delovima Evrope.
Konferencija o platformskoj ekonomiji pod nazivom "Reshaping Work Conference East and Southeast European (ESE) Edition" održana je u zgradi Rektorata Univerziteta u Novom Sadu i okupila je vodeće regionalne i međunarodne predstavnike akademske zajednice, poslovnog i javnog sektora, donosioce odluka i kreatore politika. Tu su bili i predstavnici sindikata i platformski radnici iz različitih delova Evrope i šire, koji su svedočili o svojim iskustvima poslovanja.
Šta planiraju u EU
Evropska komisija planira da donese zakone koji će standardizovati i regulisati rad na platformskim ekonomijama u članicama Evropske unije, a Srbija kao zemlja koja teži da se nađe u ovoj zajednici može da prati njihov razvoj. Njihovo donošenje planira se 2021. godine. Jedan od zahteva će verovatno biti i predavanje baze podataka sa strane platformi, da se zna koliko gde ima kakvih radnika, tako da se zakoni mogu donositi na temelju tih dokaza.
Konferenciji su prisustvovali mnogi istaknuti govornici, a događaj je posvećen digitalnim radnicima i radnicama koji rade samostalno ili posredstvom platformi kao što su Freelancer i UpWork ili aplikacija kao što je Uber.
Konferenciju su otvorili Štefen Hudolin, šef II sektora operacija Delegacije EU u Srbiji, i Branka Anđelković, programska direktorka – "Public Policy Research Center".
- Evropa teži zdravoj planeti i novom digitalnom dobu, što može postići samo kroz povezivanje ljudi i unapređenje socijalne i tržišne ekonomije. Kako bismo to postigli, Evropska komisija je definisala najvažnije ciljeve za narednih pet godina. Jedan od značajnijih je svakako Evropa za digitalno doba - izjavio je Hudolin i naglasio da je Zapadni Balkan važan deo ovog cilja, te da mora da razvija ovu granu ekonomije, naročito u svetlu činjenice da države istočne i jugoistočne Evrope imaju jednu od najviših stopa digitalaca po glavi stanovnika.
Šta je Reshaping Work
Reshaping Work je neprofitna inicijativa sa sedištem u Amsterdamu, pokrenuta 2016. godine sa ciljem da na jednom mestu okupi različite aktere kako bi zajednički razgovarali o budućnosti rada koje donose intenzivne tehnološke promene i pronašli načine kako da budućnost rada oblikuju u novim okolnostima. Inicijativa je u međuvremenu prerasla u niz regionalno organizovanih događaja širom Evrope (Barselona, Amsterdam, Stokholm, Novi Sad, a u pripremi su Madrid, Cirih i Berlin). Reshaping Work ESE organizovao je Centar za istraživanje javnih politika u Novom Sadu.