Promena koju su čekali: Penzioneri se nadaju UKIDANJU PENALA za PREVREMENI odlazak već od septembra
Posle četiri godine
Kazneni poeni za odlazak u prevremenu penziju biće ukinuti najverovatnije u spetembru. Kako se saznaje, tada bi pred parlamentom trebalo da se nađu izmene i dopune Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju, među kojima bi bila i ova poslednja odredba. Posle gotovo četiri godine, konačno bi trebalo da prestane kažnjavanje najstarijih sugrađana koji nisu proslavili 65. rođendan pre nego što su napustili radno mesto.
Pročitajte i:
Potpredsednik Veća saveza samostalnih sindikata Srbije Duško Vuković kaže da oni su kao članovi Socijalno-ekonomskog saveta dobili plan rada Vlade i Ministarstva rada, a samim tim su upoznati i sa propisimi koje oni nameravaju u narednom periodu da predlože Skupštini.
- Radna grupa formirana u vreme prethodnog ministra za rad Aleksandra Vulina se više ne sastaje, a nova još nije formirana. Očekujemo da će veoma brzo biti razmatrana i pomenuta izmena zakona. Celu proceduru smo već jednom prešli prošle godine, od inicijative, podrške SES-a, ali i tadašnjeg premijera i sadašnjeg predsednika Aleksandra Vučića - kaže Vuković.
U sindikatu još nemaju nikakav pozitivan signal iz Vlade, ali pretpostavljaju da će održati reč datu penzionerima.
- Predlog samostalaca da se penzioneru, kada napuni 65, a otišao je u penziju sa 62 godine starosti, ukinu penali samo ako je imao 40 godina staža. Nepravedno je da onaj ko je 40 godina uplaćivao doprinose sada nema punu penziju - kaže sagovornik.
Ako planirate dete, ovu sumu morate da izdvojite: Evo koliko zapravo koštaju proizvodi za bebe
Dugo čekanje na izmene zakona u Ministarstvu rada pojašnjavaju čekanjem poslednje revizije aranžmana sa MMF, koja je završena. S druge strane, međutim, na ovaj način, država mesečno uštedi 1,7 milijardi dinara, što je na godišnjem nivou prilično veliki novac. Rešenja izmena i dopuna Zakona o PIO još nisu konkretno definisana, ali se očekuje da jedna izmena gotovo sigurno bude ukidanje kaznenih poena.
Većina penzijskih sistema u Evropi takođe poznaje instituciju kaznenih poena za prevremeni odlazak u penziju. Primera radi, u susednoj Hrvatskoj, samo je 19 odsto sadašnjih penzionera odradilo pun radni staž. Kod njih postoje penali za ranije napuštanje radnog mesta i na mesečnom nivou, oni iznose 0,1 odsto. Da podsetimo, srpskim penzionerima se za svaki mesec koji nedostaje do 65. godine oduzima 0,34 procenta od čeka, što kasimalno može biti i do 20,4 odsto.