Radnici prijavljuju poslodavce: Delili otkaze, nisu im davali zaštitnu opremu i prevoz
15 odsto više prijava u odnosu na period pre vanrednog stanja.
U toku periodu vanrednog stanja, od 16. marta do 31. marta 2020. godine, 32 poslodavca je otpustilo svoje radnike.
Odnosno, toliko je inspekciji rada dostavljeno pisanih zahteva zaposlenih zbog otkaza ugovora u radu. Istovremeno, inspektori su tokom marta zatekli 428 radnika koji su radili ''na crno''.
MOZZART donirao više od MILION dinara KLINIČKOM CENTRU u Nišu za borbu protiv KORONE
Ime zaraženog u firmi NE SME DA SE OBJAVLJUJE: Podaci ne smeju biti javni
BEZ DOZVOLE KOMISIJE: Vlada dozvolila produžavanje ugovora radnicima koji nisu zaposleni za stalno
Na osnovu zahteva za pokretanje prekršajnog postupka koje su podnosili inspektori rada, poslodavci su kažnjeni novčanim kaznama u ukupnom iznosu od 25.988.400,00 dinara.
Dodatno, inspektori rada su imali 89 postupanja po podnetim zahtevima zaposlenih zbog nedostatka zaštitne opreme (rukavice, maske i sl.), koje je poslodavac bio u obavezi da obezbedi.
Upozorili su čak njih 52. Takođe, doneto je 9 akata kojima je poslodavcu ukazano na utvrđene povrede odredaba Zakona o bezbednosti i zdravlja na radu.
Posle proglašenja vanrednog stanja zbog korona virusa, Inspektorat za rad je primio 221 audio prijavu ( pitanja Vlade), što je 15 puta više od broja pitanja pre uvođenja vanrednog stanja.
Inspekcija rada je odgovorila na 155 pitanja, dok je postupanje po preostalih 65 prijava u toku.
Audio prijave se uglavnom odnose na situaciju koja se vezuje za vanredno stanje zbog korona virusa, a u kojima zaposleni i građani ukazuju na to da poslodavci ne postupaju u skladu sa preporučenim merama zaštite zaposlenih , odnosno da se radi bez maski i zaštitnih rukavica, kao i da se ne poštuje Uredba o organizovanju rada poslodavaca za vreme vanrednog stanja da zaposleni dobijaju otkaze i to pre svega u ugostiteljskim objektima i turističkim agencijama, da su ugrožena prava zaposlenih na naknadu zarade u situaciji kada zaposleni odlukom poslodavca zbog vanrednog stanja ne rade, i drugo.
Dalje, primljeno je 90 mejlova, koji su se, pre svega, odnosili na zahteve zaposlenih za vršenje inspekcijskih nadzora zbog otkaza ugovora o radu, kao i zbog toga što im poslodavac nije obezbedio zaštitne maske i rukavice, a i rade na udaljenosti manjoj od 1 metra, što im poslodavac nije organizovao prevoz od kuće do posla i obrnuto ili im je organizovao prevoz u kome je previše putnika, koji ne nose zaštitne maske, te im je ugroženo zdravlje.
U periodu od 26. marta do 31. marta Inspektoratu za rad je putem Kontakt centra dostavljeno 138 predstavki zaposlenih i građana koje su se odnosile na zahteve zaposlenih za vršenje inspekcijskih nadzora zbog otkaza ugovora o radu (u najvećem broju ugovor o radu na određeno vreme), neisplatu zarada, kao i zbog toga što im poslodavac nije obezbedio zaštitne maske i rukavice, a i rade na udaljenosti manjoj od 1 metra, da se u radnom prostoru nalazi više zaposlenih od dozvoljenog broja, što im poslodavac nije organizovao prevoz od kuće do posla i obrnuto ili im je organizovao prevoz u kome je previše putnika, koji ne nose zaštitne maske.
25. marta počeo je sa radom Кontakt centar republičkih inspekcija Vlade Republike Srbije koji predstavlja jedinstvenu kontakt tačku za podnošenje predstavki republičkim inspekcijama.
Građani i privrednici Srbije mogu putem mejla kontakt@inspektor.gov.rs ili pozivom na telefon Kontakt centar da podnesu prijavu republičkim inspekcijama i da budu obavešteni o ishodu postupka koji se vodi po podnetoj predstavci.
EKONOMSKE MERE U SRBIJI DAJU REZULTATE: Već 22.000 radnika vraćeno na posao
Afrika na udaru korone: Više od 20 MILIONA RADNIKA bi moglo da ostane bez posla
ODLIČNA VEST ZA ZAKUPCE: Za vreme vanrednog stanja POSLOVNI PROSTOR se neće plaćati
STRMOGLAV PAD TRŽIŠTA NEKRETNINA: Zbog korona virusa cene zakupnina pale i za 50 odsto
Za 15 dana u Srbiji 2.045 osoba doblo je otkaz: Najviše otpuštenih u oblasti ugostiteljstva i trgovine