OBAVEZNO ODMAH PROVERITE: Ako vaši kućni aparati nemaju OVAJ ZNAK, NIPOŠTO NE SMETE da ih koristite
Srpski znak usaglašenosti je obavezan na svim kućnim aparatima na struju, a uređaji koji ga nemaju ne smeju biti na rafovima prodavnica.
Stoji na svakoj utičnici, sijalici, kablu, frižideru, pegli, industrijskim mašinama, ali i zaštitnoj opremi, kacigama, štitnicima, opasačima, pa i na naočarima za sunce. Srpski znak usaglašenosti postoji već šest godina, ali ga i dalje pojedini proizvođači i uvoznici izbegavaju.
U Ministarstvu privrede upozoravaju da ukoliko karakteristični trougao nije utisnut, to je prvi alarm da sa proizvodom nešto nije u redu. Ilustrativni trougao je crne boje, a sačinjen je od tri manja slova A, postavljena na tačke koje čine temena trougla.
DOLAZIO NA POSAO 16 GODINA IAKO JE DOBIO OTKAZ: Krio je od svih, a evo zašto ga nisu otkrili (FOTO)
Spisak uređaja za čiju bezbednost garantuje srpski znak usaglašenosti obnavlja se skoro svake godine. Na njemu je hiljade i hiljade artikala - svi kućni aparati koji su na struju. Treba da ga ima sva zaština i sportska oprema, industrijske i privredne mašine, radio i telekomunikaciona oprema, a među njima i mobilni aparati.
- Proizvod ne sme da se nađe na rafu ukoliko nema taj znak - objašnjavaju u Ministarstvu privrede, ali upozoravaju da kupci moraju biti oprezni, jer tržišna inspekcija ne može da uđe u svaki objekat.
POZNATI EKONOMISTA: Neoliberalizam je na samrti
- Ne mogu fizički to da postignu. Potrošač zato treba da proveri da li znak postoji, a ako ga nema da to prijavi tržišnoj inspekciji. Čim znak nedostaje, to je znak da je možda reč o falsifikatu ili je proizvod ušao u zemlju "sivim" kanalima.
Prepoznatljivi trougao je srpski pandan evropskom CE znaku, koji ukazuje da je proizvod iz Evrope bezbedan, a koji ćemo moći da koristimo tek kada postanemo članovi EU. Do tada uvoznici iz Evrope moraju da dokazuju da je roba bezbedna i za srpske kupce.
- Sada proizvođači i uvoznici moraju da obezbede uverenje o usaglašenosti. Za jednostavnije uređaje to znači da ovlašćene laboratorije provere tehničku dokumentaciju koja se tiče bezbednosti. Složeniji uređaji, poput liftova, strugova i mašina, moraju da se pregledaju. S jedne strane se procenjuje bezbednost potrošača, a s druge visina troškova i sloboda protoka robe. Ako bi privrednicima nametali velike namete, to bi se smatralo ograničenjem protoka robe - objašnjavaju u Ministrstvu privrede.
ŠTA JEDNA STARA IGRICA MOŽE DA VAS NAUČI O START AP POSLOVANJU: Kako su me ''Heroji'' obogatili?
Uvoznici su potvrdu o usaglašenosti donedavno morali da obezbede prilikom uvoza robe. Sada su toga oslobođeni na carini. Potvrdu moraju da imaju u momentu stavljanja proizvoda u promet. Obaveza da se usaglašenost dokaže na samoj granici ostala je još za mobilne telefone.
Potvrde o usaglašenosti za kućne aparate se obnavljaju na tri godine. Lift se proverava svake godine.