ОБАВЕЗНО ОДМАХ ПРОВЕРИТЕ: Ако ваши кућни апарати немају ОВАЈ ЗНАК, НИПОШТО НЕ СМЕТЕ да их користите
Српски знак усаглашености је обавезан на свим кућним апаратима на струју, а уређаји који га немају не смеју бити на рафовима продавница.
Стоји на свакој утичници, сијалици, каблу, фрижидеру, пегли, индустријским машинама, али и заштитној опреми, кацигама, штитницима, опасачима, па и на наочарима за сунце. Српски знак усаглашености постоји већ шест година, али га и даље поједини произвођачи и увозници избегавају.
У Министарству привреде упозоравају да уколико карактеристични троугао није утиснут, то је први аларм да са производом нешто није у реду. Илустративни троугао је црне боје, а сачињен је од три мања слова А, постављена на тачке које чине темена троугла.
ДОЛАЗИО НА ПОСАО 16 ГОДИНА ИАКО ЈЕ ДОБИО ОТКАЗ: Крио је од свих, а ево зашто га нису открили (ФОТО)
Списак уређаја за чију безбедност гарантује српски знак усаглашености обнавља се скоро сваке године. На њему је хиљаде и хиљаде артикала - сви кућни апарати који су на струју. Треба да га има сва заштина и спортска опрема, индустријске и привредне машине, радио и телекомуникациона опрема, а међу њима и мобилни апарати.
- Производ не сме да се нађе на рафу уколико нема тај знак - објашњавају у Министарству привреде, али упозоравају да купци морају бити опрезни, јер тржишна инспекција не може да уђе у сваки објекат.
ПОЗНАТИ ЕКОНОМИСТА: Неолиберализам је на самрти
- Не могу физички то да постигну. Потрошач зато треба да провери да ли знак постоји, а ако га нема да то пријави тржишној инспекцији. Чим знак недостаје, то је знак да је можда реч о фалсификату или је производ ушао у земљу "сивим" каналима.
Препознатљиви троугао је српски пандан европском ЦЕ знаку, који указује да је производ из Европе безбедан, а који ћемо моћи да користимо тек када постанемо чланови ЕУ. До тада увозници из Европе морају да доказују да је роба безбедна и за српске купце.
- Сада произвођачи и увозници морају да обезбеде уверење о усаглашености. За једноставније уређаје то значи да овлашћене лабораторије провере техничку документацију која се тиче безбедности. Сложенији уређаји, попут лифтова, стругова и машина, морају да се прегледају. С једне стране се процењује безбедност потрошача, а с друге висина трошкова и слобода протока робе. Ако би привредницима наметали велике намете, то би се сматрало ограничењем протока робе - објашњавају у Министрству привреде.
ШТА ЈЕДНА СТАРА ИГРИЦА МОЖЕ ДА ВАС НАУЧИ О СТАРТ АП ПОСЛОВАЊУ: Како су ме ''Хероји'' обогатили?
Увозници су потврду о усаглашености донедавно морали да обезбеде приликом увоза робе. Сада су тога ослобођени на царини. Потврду морају да имају у моменту стављања производа у промет. Обавеза да се усаглашеност докаже на самој граници остала је још за мобилне телефоне.
Потврде о усаглашености за кућне апарате се обнављају на три године. Лифт се проверава сваке године.