PARA PO PARA I PRAZAN NOVČANIK: Na ovo niko ne obraća pažnju, a trgovci nas tako stalno potkradaju
Zaokruživanjem iznosa na računima, prodavci smislili legalan način da kradu od svojih mušterija.
Iako već godinama “para”, odnosno deseti deo jednog dinara nije u opticaju, trgovci i dalje zaokružuju račun na najbližu dinarsku vrednost i “sitnišem” pune svoje kase!
OVAKO KUPUJTE I VAŠ NOVČANIK ĆE VAM BITI ZAHVALAN: Uštedite 650 dinara na račun od 5.000
Koliko je zapravo novca koji se godišnje slije u džepove trgovaca koji na fiskalnim računima po pravilu iznos zaokružuju na sumu koja je viša od iznosa kupovine - niko ne zna, ali pedeset ili trideset para na kasi niko ne vraća.
Petar Bogosavljević, predsednik pokreta za zaštitu potrošača Srbije, kaže da je ovo jedan od načina naizgled sitnog potkradanja potrošača, ali da to koliko su oni zakinuti niko ne može precizno da izračuna.
PRVO KUPI, PA SE POSLE POKAJ: Kako rešiti reklamaciju u našim radnjama
U pitanju su naizgled mali iznosi, ali to nije sigurno tako. Da je trgovačka zarada mala, oni ne bi masovno primenjivali ovu poslovnu taktiku. To što kod nas pare trenutno nisu u opticaju dalo je nekom ideju da na ovaj način potkrada potrošače. Kada bi zaokruživanje bilo bez štimovanja, to bi još bilo i u redu. Međutim, u radnjama su gotovo svi proizvodi zaokruženi na 33,99 dinara, na primer, tu se krije problem - ističe Bogosavljević.