ПАРА ПО ПАРА И ПРАЗАН НОВЧАНИК: На ово нико не обраћа пажњу, а трговци нас тако стално поткрадају
Заокруживањем износа на рачунима, продавци смислили легалан начин да краду од својих муштерија.
Иако већ годинама “пара”, односно десети део једног динара није у оптицају, трговци и даље заокружују рачун на најближу динарску вредност и “ситнишем” пуне своје касе!
ОВАКО КУПУЈТЕ И ВАШ НОВЧАНИК ЋЕ ВАМ БИТИ ЗАХВАЛАН: Уштедите 650 динара на рачун од 5.000
Колико је заправо новца који се годишње слије у џепове трговаца који на фискалним рачунима по правилу износ заокружују на суму која је виша од износа куповине - нико не зна, али педесет или тридесет пара на каси нико не враћа.
Петар Богосављевић, председник покрета за заштиту потрошача Србије, каже да је ово један од начина наизглед ситног поткрадања потрошача, али да то колико су они закинути нико не може прецизно да израчуна.
ПРВО КУПИ, ПА СЕ ПОСЛЕ ПОКАЈ: Како решити рекламацију у нашим радњама
У питању су наизглед мали износи, али то није сигурно тако. Да је трговачка зарада мала, они не би масовно примењивали ову пословну тактику. То што код нас паре тренутно нису у оптицају дало је неком идеју да на овај начин поткрада потрошаче. Када би заокруживање било без штимовања, то би још било и у реду. Међутим, у радњама су готово сви производи заокружени на 33,99 динара, на пример, ту се крије проблем - истиче Богосављевић.